NAQ Nutrition | Vegetariškų ir veganiškų dietų valdymas senyvo amžiaus žmonių priežiūros įstaigoseNAQ Nutrition

Specialios dietos senyvo amžiaus žmonių priežiūros įstaigose (RACF) kartais gali būti sudėtingos. Vegetariškos ir veganiškos dietos laikui bėgant tampa vis populiaresnės dėl daugelio priežasčių, įskaitant etinius sumetimus ar norą valgyti daugiau augalinės dietos dėl sveikatos.

Žmonės, kurie laikosi vegetariškos dietos, valgo maistą remdamiesi augalinės kilmės maistu. Yra daugybė priežasčių, kodėl žmonės nori vartoti vegetarišką mitybą, įskaitant asmeninius pageidavimus ar filosofiją, religines ar kultūrines priežastis.

Laikomasi vegetariškos dietos rūšys gali labai skirtis, todėl priėmimo metu svarbu skirti šiek tiek laiko, kad sužinotumėte daugiau apie gyventojo mitybos pasirinkimą, kad būtų galima tinkamai pasirūpinti.

Paprastos vegetariškos dietos apima:

Neįtraukiama Apima

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Paukštiena

Žuvis / jūros gėrybės

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)

Kiaušiniai

Laktos vegetaras

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Paukštiena

Žuvis / jūros gėrybės

Kiaušiniai

Kai kurie šalutiniai gyvūniniai produktai, pvz., Želatina

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)
Ovo vegetaras

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Paukštiena

Žuvis / jūros gėrybės

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)

Kiaušiniai
Peskatarianas

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Paukštiena

Žuvis / jūros gėrybės

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)

Kiaušiniai

Pollotaras

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Žuvis / jūros gėrybės

Paukštiena

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)

Kiaušiniai

Veganas

Raudona mėsa (jautiena, kiauliena, aviena)

Paukštiena

Žuvis / jūros gėrybės

Kiaušiniai

Pienas (pienas, jogurtas, sūris)

Visi šalutiniai gyvūniniai produktai, pvz., Želatina, medus

Žmonės, besilaikantys vegetariškos ar veganiškos dietos, taip pat gali laikytis „be gyvūninių produktų“ filosofijos, pavyzdžiui, nenaudoti jokių odos gaminių ar valgyti gyvūnų pagamintus maisto produktus (pvz., Medų).


Ar vegetariškos dietos yra sveikos?

Bet kuri mityba, ribojanti tam tikras pagrindines maisto grupes, gali padidinti mitybos trūkumo riziką, jei ji nėra kruopščiai suplanuota. Vegetariška ar veganiška mityba gali būti gerai subalansuota, jei be kitų pagrindinių maisto produktų grupių yra daug baltymų turinčios mėsos:

  • Daržovės (įvairių rūšių ir spalvų) ir ankštiniai / pupelės
  • Vaisiai
  • Mėsos alternatyvos, įskaitant ankštinius augalus / pupeles, tofu, kiaušinius, riešutus ir sėklas
  • Grūdiniai (grūdiniai) maisto produktai, daugiausia rupūs grūdai, tokie kaip duona, grūdai, ryžiai, makaronai, makaronai, avižos
  • Pienas, jogurtas, sūris ir (arba) alternatyvos (pvz., Kalcio stiprintas sojų pienas).

Mitybos veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti vegetariškos ir veganiškos dietos metu:

Baltymas

Baltymai yra būtini daugeliui kūno procesų ir susideda iš komponentų, vadinamų aminorūgštimis. Kai kurias aminorūgštis gali pasigaminti organizmas (nebūtinos), o kai kurias – mityba (būtinos). Pilnaverčiuose baltymuose yra visos nebūtinos amino rūgštys. Gyvūninės kilmės maisto produktai yra visaverčiai baltymai. Be sojos pupelių, dauguma atskirų augalinio maisto baltymų nėra visaverčiai, tačiau visą dieną vartojant įvairius augalinius maisto produktus, turėtų būti visos amino rūgštys, reikalingos gerai sveikatai. Akredituotas praktikuojantis dietologas gali padėti užtikrinti, kad jūsų gyventojams būtų tiekiama pakankamai baltymų turinčio maisto.

Geri baltymų šaltiniai vegetarams yra pieno produktai, tokie kaip pienas, jogurtas, sūris ar kremas, arba ne pieno produktai, pavyzdžiui, kiaušiniai, ankštiniai augalai (žirniai, pupelės, lęšiai), riešutai ir sėklos, rupūs grūdai ir sojos produktai, tokie kaip tofu .

Vitaminas B12

Vitaminas B12 reikalingas smegenų veiklai, raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui ir kai kurių riebalų rūgščių bei aminorūgščių skaidymui, norint gaminti energiją. Senstant mūsų virškinimo sistemos gebėjimas absorbuoti vitaminą B12 mažėja. Vitamino B12 trūkumas gali sukelti silpną nervų funkciją, susilpnėjusią širdies ir smegenų funkciją bei elgesio ar emocinius pokyčius, tokius kaip depresija ir dirglumas. Kai kurios ligos gali sumažinti vitamino B12 absorbciją, pvz., Žalinga anemija, gastrektomija (viso skrandžio ar jo dalies pašalinimas, pvz., Po skrandžio vėžio ar bariatrinės operacijos), pankreatitas ar tam tikri vaistai.

Vitamino B12 yra tik gyvūniniuose maisto produktuose, tokiuose kaip mėsa, paukštiena, jūros gėrybės, kiaušiniai ir pieno produktai, todėl gyventojams, vartojantiems ribotą gyvūninį maistą ir besilaikantiems veganiškos dietos, trūkumo rizika yra didesnė. Alternatyvūs dietiniai vitamino B12 šaltiniai yra stiprinti produktai, tokie kaip sojos pienas, tofu ir kai kurios sojos dešros bei mėsainiai.

Kraujo tyrimas gali nustatyti vitamino B12 kiekį serume ir, jei reikia, gydytojas gali paskirti tinkamą papildą tablečių, liežuvio tablečių / purškalų ar injekcijų pavidalu.

Geležis

Geležis vaidina svarbų vaidmenį pernešant deguonį po kūną ir yra būtina stipriai imuninei veiklai, raumenų jėgai ir gerai psichinei veiklai palaikyti. Geležies trūkumas gali sukelti nuovargį ir koncentracijos sumažėjimą, o jei yra sunkus, gali paveikti širdies veiklą. Kadangi raudonoje mėsoje esančią geležį organizmas absorbuoja geriau nei augalinę geležį, svarbu, kad valgantieji ne mėsą reguliariai vartotų įvairias geležies turinčias alternatyvas, pavyzdžiui, kiaušinius, lęšius ir riešutus. Visų grūdų makaronuose, duonoje ir tamsiose lapinėse daržovėse taip pat yra šiek tiek geležies, tačiau tai nėra taip lengvai prieinama mūsų organizmui. Geležies taip pat gali būti kai kuriuose spirituotuose maisto produktuose, pavyzdžiui, pusryčių košėse.

Augalinės kilmės geležies turinčio maisto derinimas su maistu, kuriame yra daug vitamino C (pvz., Vaisių ir daržovių), gali padėti padidinti geležies absorbciją. Du pavyzdžiai: sauja riešutų, patiekiamų su vaisiaus gabalėliu rytinėje arbatoje, arba kiaušiniai, patiekiami su rupia duona, špinatais ir ant grotelių keptu pomidoru pusryčių metu.

Pastaba: Geležies papildus reikia vartoti tik esant geležies trūkumui ir prižiūrint gydytojui.

Cinkas

Cinkas yra mikroelementas, atliekantis pagrindines kūno funkcijas, įskaitant imuninės sistemos ląstelių vystymąsi. Dėl cinko trūkumo gali sutrikti imuninė funkcija. Cinko galima rasti daugelyje maisto produktų, tačiau jis lengviau absorbuojamas iš gyvūninės kilmės maisto produktų. Žmonės, besilaikantys vegetariškos ar veganiškos dietos, turi užtikrinti, kad jie vartoja daugybę alternatyvių šaltinių, tokių kaip riešutai, tofu, ankštiniai augalai, grūdų produktai ir kviečių gemalai.

Patarimas: žemės riešutus ir riešutų sviestą vyresnio amžiaus žmonėms gali būti lengviau vartoti nei sveikus riešutus.

Kalcis

Kalcis yra gyvybiškai svarbus sveikiems dantims ir kaulams, taip pat vaidina sveiką nervų ir raumenų veiklą. Geriausias kalcio šaltinis laikantis Australijos dietos yra pieno produktai, tokie kaip pienas, jogurtas ir sūris, ir kalciu praturtintos pieno alternatyvos, pvz., Sojų pienas. Pieno maisto produktuose taip pat yra kitų svarbių maistinių medžiagų, būtinų kaulų sveikatai, įskaitant baltymus, fosforą, magnį ir cinką.

Alternatyvūs kalcio šaltiniai žmonėms, besilaikantiems vegetariškos ar veganiškos dietos, yra žalios lapinės daržovės, kai kurie riešutai, ankštiniai ir spirituoti grūdai. Tačiau šiuose maisto produktuose yra mažiau absorbuojamo kalcio nei pieniškuose maisto produktuose, todėl svarbu, kad kalcio stiprinti produktai (pvz., Kalcio stiprintas sojų pienas ar tofu) būtų siūlomi pieno produktų nevartojantiems gyventojams.