Žmonių pagaminti vaisiai ir daržovės – dabar galite jų turėti namuose!

Žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės iš tikrųjų yra labiau paplitę, nei galėtume pagalvoti iš pradžių.

Šiais laikais daug dėmesio skiriama „natūralui“ ir „ekologiškumui“, tačiau šiek tiek pasigilinus parodo, kad tai, ką valgome šiandien, iš tikrųjų neatrodo taip, kaip valgė mūsų protėviai.

Tiesą sakant, jei pažvelgtumėte į tai, ką turite savo virtuvėje, galite turėti keletą (ar daugiau) šių maisto produktų.

žmogaus pagamintos vaisinės daržovės

Turinys

Rodyti

Taigi, kas yra žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės?

Žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės yra maisto produktai, kurie buvo tikslingai sukryžminti su panašiomis rūšimis, siekiant geresnių rezultatų.

Geresni rezultatai apima:

 • lengviau auginti pasėliuose
 • didesni, saldesni ar aromatingesni vaisiai ar daržovės, kad patiktų mūsų skonio receptoriams
 • atsparumas ligoms ar kenkėjams
 • atsparumas tam tikroms vietovėms ar klimato sąlygoms
 • apskritai geresnių rezultatų ūkininkams

Kartais kryžminimas buvo skirtas tiesiog pagaminti kitą, kitokią vaisių ar daržovių rūšį ir tarptautiniu mastu pripažinti jį kaip atskirą vienetą.

Tokie pavyzdžiai yra daugybė obuolių veislių, kai kurios iš jų yra ne tik „geresni obuoliai“, o tiesiog „kitokie“.

Patikslinta ir modifikuota per šimtmečius

Kiekvienas vaisius ir daržovė, kurį šiandien žinome, yra kilę iš jų pirminio protėvio, nors tik nedaugelis iš jų yra tokie, kokie buvo prieš tūkstančius metų.

Kaip pavyzdį dar kartą papasakokime apie obuolį.

Paprastas miškinis obuolys yra labai mažas, maždaug dviejų alyvuogių dydžio. Iš jų nėra daug ką valgyti, o jei kada nors jų valgėte, žinote, kad jie rūgštūs ir kartais net kartūs.

Yra variantų, kurie yra šiek tiek saldesni, todėl mes, žmonės, nusprendėme, kad norėtume didesnių, sultingesnių ir saldesnių obuolių. Per šimtmečius ir daugybę skirtingų obuolių variantų kryžminimo priėjome prie dabartinių.

Veisdami naujus tipus, kai kurie žmonės stengėsi, kad jų obuoliai būtų aštrūs, saldūs ir traškūs, dantys arba Jonared. Jie visada yra raudoni (arba daugiausia raudoni) ir labiausiai paplitę obuoliai Europoje.


žmogaus pagamintos vaisinės daržovės (1)

Obuolių sodas

Kiti pasirinko švelnesnius, medaus saldumo obuolius, tokius kaip Auksinis.

Kitas variantas yra garsioji Granny Smith, žalia, traški ir ryški. Yra tiek daug daugiau obuolių rūšių ir kiekvienas iš jų gali atsekti savo protėvius iki originalaus miško obuolio.

Tada yra maisto produktų, kurių šiandien net nebūtų, jei nesimaišytume su skirtingomis veisimo programomis. Brokoliai ateina į galvą kaip vienas žinomiausių. Jokie brokoliai gamtoje niekada neauga patys, jų tiesiog nėra.

Tiems, kurie nekenčia brokolių, galbūt tai yra geras dalykas.

Taip pat skaitykite: Vaisiai, kurie nėra apvalūs

Žmonių pagamintų vaisių, kuriuos jau galite turėti namuose, pavyzdžiai

Yra daug šių vaisių ir daržovių, kuriuos valgome jau seniai, o kai kurie iš jų šiuo metu gali būti jūsų virtuvėje. Štai keli pavyzdžiai kartu su jų originaliomis versijomis (jei yra).

Bananai

Originalūs bananai tikrai nevalgomi. Be to, jie yra daug mažesni ir kietesni nei įprasti bananai, netgi mažesni ir kietesni nei gysločiai.

Du šiuolaikinių bananų protėviai yra Musa acuminata ir Musa balbisiana. Vienas buvo mėsingas, bet be sėklų, todėl negalėjo daugintis.

O kitas buvo saldus, bet turėjo tiek daug sėklų, kad buvo sunku valgyti.

Tiek prieš tūkstančius metų Papua Naujosios Gvinėjos žmonės atrado šių dviejų bananų rūšių mišrūną.

Tai bananas, kurį šiandien žinome, saldus, mėsingas ir iš esmės be sėklų.

Bėda ta, kad jis negali augti pats, nes neturi sėklų. Taigi bananus sodiname iš to paties augalo ūglių, vėl ir vėl.

Tai reiškia, kad šis vienas bananų augalas buvo persodintas tūkstančius metų ir taip bus toliau.

Šiandien labiausiai paplitusi bananų veislė yra Cavendish, pasižyminti dideliais, lygiais bananais ir puikia tekstūra.


žmogaus pagamintos vaisinės daržovės (2)

Bananų medžiai

Šeštajame dešimtmetyje buvo dar viena bananų rūšis, kuri dabar yra išnykusi. Pavadintas Gros Michel, buvo saldesnis ir kvapnesnis nei šiandieninis, tačiau jį užklupo Panamos liga.

Kadangi visi augalai buvo vienodi, visi nugaišo ir reikėjo naujos bananų veislės. Jei tai kada nors pasikartos, mums gali pritrūkti bananų.

Obuoliai

Visi šios planetos obuoliai yra kilę iš šios vienos obuolių veislės – Malus sieversii. Tai senovinis obuolys, augęs Vidurinės Azijos kalnuose pietų Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikistane ir Sindziange, Kinijoje.

Šį originalų obuolį į Europą ir Šiaurės Ameriką atvežė kolonistai ir prekybininkai, todėl jis turi skirtingas savybes, pagrįstas klimatu ir reljefu.

Galiausiai kiekviena nauja obuolių versija įgijo tam tikrų skirtingų savybių, kurios vėliau buvo veisiamos selektyviai, kol pasiekėme 7500 obuolių veislių, kurias turime šiandien.

Miško obelis, žinomas kaip krabų obuolys, taip pat yra tolimas protėvis, nors jis šiek tiek skiriasi nuo krabų obelų augalų, kuriuos šiandien galime rasti parduotuvėje.

Pomidorai

Tie vaikinai iš pradžių buvo labai maži. Mažesni nei vyšniniai pomidorai, nes iš pradžių buvo žirnių dydžio.

Originalus pomidorų augalas yra kilęs iš Vakarų Pietų Amerikos, o actekai jau naudojo pomidorus, kai užkariavo ispanai.

žmogaus pagamintos vaisinės daržovės (3)

Labai senas ir daug istorijos turintis augalas, kurį į Europą grąžino Cortez, jis tapo gana populiarus, bet ypač populiarus Viduržemio jūros pakrantėje, įskaitant Ispaniją, Italiją ir Graikiją.

Šiuo metu yra daug pomidorų veislių, o maži geltoni vyšniniai pomidorai yra labiausiai panašūs į tuos, kuriuos Cortez nupirko Europai.

Braškės

Braškės yra dar vienas labai mėgstamas hibridinis augalas, nes jie yra kryžius Fragaria virginiana iš rytų Šiaurės Amerikos ir Fragaria chiloensis atvežtas iš Čilės.

Iš pradžių komerciniais tikslais auginamos braškės buvo laukinės arba miškinės braškės. Jis buvo labai mažas ir labai ryškiai raudonas, puikaus skonio. Tiesą sakant, jis vis dar prieinamas ir šiandien, tačiau randamas laukinėje gamtoje ir beveik niekas nebeaugina.

Braškės, kurias žinome šiandien, nebūtų įmanoma be šių dviejų originalių versijų. Čilės braškės yra iš to didelio dydžio, ir manau, kad mes visi esame labai dėkingi už dideles, sultingas braškes.

Sodo braškės, kurias žinome šiandien, jau buvo sukurtos ir išvestos XVII a.

Kopūstų, brokolių, briuselinių kopūstų šeima

Visi šie maisto produktai yra susiję, kad ir kaip keistai tai iš pradžių skambėtų.

Jų pirminis protėvis buvo Brassica oleracea. Tai augalas, kilęs iš Pietų ir Vakarų Europos, labai atsparus druskai ir kalkėms. Ne, ne vaisinės kalkės, o kalkės kalkių nuosėdose.

Ir ši Brassica oleracea iš tikrųjų priklauso kryžmažiedžių daržovių grupei ir taip pat yra toli gimininga daugeliui daržovių. Po kiek laiko tai pasieksime.

Visą kopūstų šeimą (kilusią iš Brassica pogrupio) sudaro: kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai, lapiniai kopūstai, briuselio kopūstai, žalumynai, Savojos kopūstai, kaliaropės ir gai lan.

Originalus kopūstinis augalas yra protėvis, nes įvairias jo dalis labai lengva selektyviai veisti.

Pavyzdžiui, brokoliai yra gaunami iš kopūstų, kurie buvo išauginti dėl jų viršutinių dalių, kad būtų valgomi kaip nesubrendę augalai. Tas pats pasakytina ir apie žiedinius kopūstus.

Ir brokoliai, ir žiediniai kopūstai buvo auginami tokia forma, kokią žinome šiandien, Romos imperijoje.

Briuselio kopūstai atsirado todėl, kad kai kurie žmonės mėgo nesubrendusius kopūstų lapų pumpurus, o laikui bėgant sugalvojo mažytes, gležnas kopūstų galvutes.

Taip pat yra toli susiję:

 • bok choy
 • ropės
 • garstyčių sėklos
 • rukola / raketa
 • rėžiukai
 • ridikėliai
 • vasabis

Tai tik keli pavyzdžiai, Cruciferae genties šeima yra labai labai didelė. Pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „kryžius“, nurodančio 4 žiedlapius, kuriuos turi jų gėlės.

Ar žmogaus pagaminti vaisiai/daržovės yra GMO?

žmogaus pagamintos vaisinės daržovės (4)

Labai svarbus klausimas, nes yra daug klaidingos informacijos apie GMO, o kai kurie žmonės apie tai diskutuodami nuvilia.

Jei nesate tikri, ką reiškia GMO, tai yra genetiškai modifikuotas organizmas.

Ne, GMO yra labai skirtingas produktas ir jie nėra žmogaus pagaminti vaisiai ar daržovės.

Bent jau ne ta prasme, apie kurią kalbame šiame straipsnyje. „Red Gala“ obuolys nėra GMO, nes tai kelių obuolių veislių kryžminimas.

GMO yra intensyvių laboratorinių procedūrų rezultatas, kai iš vienos rūšies išskiriamas konkretus genas ir bandoma jį pristatyti kitai, skirtingoms rūšims. GMO neapima procesų, kurie gali atsirasti natūraliai.

Pagrindiniai GMO tikslai – didesnis pasėlių derlius, geresnis atsparumas kenkėjams/ligoms, galbūt skirtingos spalvos ir tt Tai skamba panašiai kaip kryžminimo tikslai, taip, bet yra skirtumas.

Kai kryžminimas (ty žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės) yra susijęs su panašiomis rūšimis arba visiškai tomis pačiomis rūšimis, GMO yra tarprūšinės. Pavyzdžiui, bandymas gauti mėlyną rožę suteikiant jai mėlynių spalvų diapazoną. Tai kraštutinis pavyzdys, bet supranti.

Tai labai jautri tema, prie kurios mes daug nesigilinsime. Trumpai tariant, ne, žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės nėra tas pats, kas GMO.

Taip pat skaitykite: Ar grūdinės daržovės?

Paskutinės mintys

Žmogaus pagaminti vaisiai ir daržovės iš tikrųjų yra labai dažni. Dauguma maisto produktų, kuriuos šiandien randame rinkoje, yra modifikuotos ir patobulintos originalių augalų versijos, o iš tokių pavyzdžių kaip kopūstų šeima aišku, kad su vienu augalu galime nuveikti daug.

Kad ir ką šiandien dėtume ant stalo, turėtume būti dėkingi daugeliui botanikų ir gamtininkų, kurie skyrė laiko pakeisti daržoves ir vaisius į tokius, kokius žinome šiandien.

Priešingu atveju šiandien galime neturėti gyvybingų bananų ar kopūstų, kuriais erzintume savo vaikus. Čia rimta mintis.