Duonvaisis nauda – ​​mitybos faktai ir kaip naudoti?

Duona - daktaras Kirvis

Duonvaisis nauda

Didžiausias pasaulyje medžio vaisius – Duonvaisis, kartais vadinami „jak vaisiais” arba „jak”, gali būti iki 3 pėdų ilgio ir 20 colių pločio. Vienas vaisius gali sverti iki 110 kilogramų. Tačiau nesate vieni, jei nesate apie jį girdėję.

Pirmą kartą Duonvaisis atsirado Indijos atogrąžų miškuose, tačiau dabar ūkininkai juos augina daugelyje pasaulio šalių, įskaitant Tailandą, Australiją, Afriką, Braziliją ir Filipinus. Tik pastaraisiais metais šakočiai tapo gerai žinomi JAV.

Džefrutų žievelė yra žalia arba geltona ir dygliuota. Nors prinokęs ir paruoštas valgyti jis skleidžia pūvančių svogūnų kvapą, viduje esantis minkštimas yra daug skanesnis: panašus į ananasų ir bananų mišinį. Galima valgyti ir sėklas. Jų yra daug – iki 500. Kiekviena iš jų gali būti iki pusantro colio ilgio.

Yra dvi pagrindinės šakočio vaisių rūšys. Vieni yra maži ir minkšti. Jo skonis saldus, bet jis gleivėtas. Kitos rūšies šakočio minkštimas traškus, traškus ir ne toks saldus.

Duonvaisis Maistinės medžiagos vienoje porcijoje

Kalorijų: 157
Riebalų: 2 g
angliavandenių: 38 gramai
baltymų: 3 gramai
Kalcis: 40 miligramų
Vitaminai
Kai kurių vitaminų ir mineralų šakočiuose gali būti daugiau nei obuoliuose, abrikosuose, bananuose ir avokaduose. Pavyzdžiui, jame gausu vitamino C ir tai vienas iš nedaugelio vaisių, turinčių daug B grupės vitaminų.

Šakočiuose taip pat yra folio rūgšties, niacino, riboflavino, kalio ir magnio, toliau duonvaisis nauda.

Antioksidantai

Karotinoidai – pigmentai, suteikiantys geltona spalva džekfrutams – turi daug vitamino A. Kaip ir visi antioksidantai, karotinoidai apsaugo ląsteles nuo pažeidimų ir padeda organizmui tinkamai veikti. Jie gali padėti išvengti tokių ligų, kaip vėžys ir širdies ligos, taip pat akių problemų, pavyzdžiui, kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos.

Kai šakočiai sunoksta, karotinoidų kiekis juose gali padidėti.

Šakočiuose taip pat yra daug kitų antioksidantų, kurie gali padėti atitolinti ląstelių pažeidimus jūsų organizme arba užkirsti jiems kelią. Nors šių su ligomis kovojančių junginių daug yra minkštime, sėklose jų gali būti dar daugiau.

 

 

Kaip atrodo vaisius, skonis šiek tiek panašus į duonos ir turi tiek daug maistinių medžiagų, kad beveik sunku jas visas stebėti? Atsakymas: duonos vaisiai.

Šis galingas vaisius ilgą laiką buvo pagrindinis dalykas atogrąžų vietovėse, kur jis paprastai auga, ir tai yra labai geras dalykas. Duonos vaisiai siūlo beveik pusę dienos rekomenduojamos skaidulų vertės vienoje porcijoje ir daugiau nei 100 procentų vitamino C, kurio jums reikia kiekvieną dieną, jau nekalbant apie dešimtis kitų svarbių maistinių medžiagų.

Duonos vaisių maistinė vertė vargu ar gali būti pervertinta, atsižvelgiant į tai, kad dėl vėžio, širdies ligų ir uždegimo jis sulaukė daugybės mokslinių tyrimų dėmesio. Jūs netgi galite naudoti jį kaip vabzdžių atbaidymo priemonę geriau nei pagrindinis purškiamas chemikalas nuo vabzdžių.

Nesvarbu, ar gyvenate atogrąžų aplinkoje, kurioje reguliariai auginami duonos vaisiai, labai siūlau jums pažinti šį neįtikėtiną vaisių. Kas žino – galbūt jūs galite prisidėti skatindami savo vietinių produktų rinkas nešti šį galingą vitamino C maistą. Sužinok kodėl.

Kas yra duona?

Nuo Morakėja šeimos (kuriai taip pat priklauso kekavaisas, šilkmedis ir figos), duonmedžių medžiai oficialiai klasifikuojami kaip Artocarpus altilis, nors jie žinomi keliais kitais vardais. Pavyzdžiui, duonvaisių augalai Havajuose vadinami „ulu“, Artocarpus communis įvairiuose tyrimuose ir „panapen“ kitose pasaulio vietose.

Duonvaisiai gaunami iš daug maistinių medžiagų turinčio duonmedžio medžio, sezono metu auga ant šakų dideliais kiekiais. Šie nepaprastai naudingi augalai yra kilę iš Ramiojo vandenyno pietų (konkrečiai – Naujosios Gvinėjos) ir nukeliavo į likusią Okeanijos dalį, taip pat į daugelį kitų tropinių regionų, kaip mažai pastangų turintį ir nebrangų maistą.

Vaisiuose yra daug būtinų maistinių medžiagų, juos galima valgyti žalius (tam tikromis aplinkybėmis) ir virtus įvairiais būdais, o tai labai prailgina vaisiaus gyvenimo trukmę.

Mitybos faktai

Viename puodelyje žalių duonos vaisių (apie 220 gramų) yra apie: (12)

 • 227 kalorijos
 • 59,7 gramo angliavandenių
 • 2,4 gramo baltymų
 • 0,5 gramo riebalų
 • 10,8 gramo skaidulų
 • 63,8 miligramai vitamino C (106 proc. DV)
 • 1078 miligramai kalio (31 proc. DV)
 • 0,2 miligramo tiamino (16 proc. DV)
 • 55 miligramai magnio (14 proc. DV)
 • 0,2 miligramo vitamino B6 (11 proc. DV)
 • 2 miligramai niacino (10 proc. DV)
 • 1 miligramas pantoteno rūgšties (10 proc. DV)
 • 0,2 miligramo vario (9 proc. DV)
 • 30,8 mikrogramai folatų (8 proc. DV)
 • 0,1 miligramo mangano (7 proc. DV)
 • 66 miligramai fosforo (7 proc. DV)
 • 1,2 miligramo geležies (7 proc. DV)
 • 0,1 miligramo riboflavino (4 proc. DV)
 • 37,4 miligramo kalcio (4 proc. DV)

Nauda sveikatai

1. Turtingas amino rūgštimis, kurios padeda jūsų kūnui kaupti maistines medžiagas

Ar žinote, kokie yra jūsų kūno statybiniai elementai? Jie yra baltymai, vadinami amino rūgštimis, ir sukuria jūsų kūno ląstelių struktūrą, stengiasi pernešti maistines medžiagas ir palaiko visų pagrindinių kūno sistemų funkcionavimą.

Remiantis Britų Kolumbijos universiteto atliktu tyrimu, duonvaisiuose yra „visas nepakeičiamų amino rūgščių spektras ir ypač daug fenilalanino, leucino, izoleucino ir valino“. (1) Dėl būdingų visuomenės ir šiuolaikinių kliūčių palaikyti tinkamą mitybą, svarbu išlaikyti savo mitybą plačiu aminorūgščių spektru, kad išlaikytumėte kuo aukštesnį funkcionavimo lygį.

2. Apsaugo ir panaikina oksidacinį stresą

Kita ligų prevencijai svarbi maistinių medžiagų grupė yra antioksidantai. Antioksidantai, randami labai įvairiuose maisto šaltiniuose, užkerta kelią oksidaciniam stresui – žalai, kurią laisvieji radikalai sukelia kūno funkcijoms, ir ją panaikina.

Laisvieji radikalai gali būti į organizmą patekę dėl per didelio saulės poveikio, jūsų aplinkoje randamų chemikalų ir įvairių kitų šaltinių, tačiau valgydami dietą, kurioje gausu daug antioksidantų turinčio maisto, galite sulėtinti su amžiumi susijusį ląstelių skaidymąsi ir sumažinti vėžio, širdies ligų ir insulto rizika (be kitų ligų).

Visose valgomose duonmedžio medžio vaisių dalyse yra įspūdingas antioksidacinis krūvis ir dėl daug fenolių jų yra daug teigiamų bioaktyvių procesų. (2)

Vienas 2016 m. Pavasarį atliktas tyrimas buvo sutelktas būtent į antioksidacinį duonos vaisių aktyvumą, nes jis susijęs su kadmio, įprasto aplinkos toksino ir endokrininę sistemą ardančios medžiagos, toksiškumu. Šis konkretus tyrimas ištyrė kadmio poveikį spermatozoidų skaičiaus ir aktyvumo pokyčiams ir nustatė, kad išbandytas duonos vaisių metanolio ekstraktas žymiai pagerino spermatozoidų kiekį, judrumą (judėjimą) ir hormonų lygį. (3)

Svarbus duonmedžio vaisiuose esantis antioksidantas yra vitaminas C, kurio yra tiek daug, kad jis viršija dienos rekomenduojamą vertę. Asmenims, kurie valgo dietą, kurioje gausu vaisių ir daržovių, kuriose yra daug vitamino C, yra mažesnė širdies ligų, insulto ir vėžio rizika, taip pat ilgesnis gyvenimo laikotarpis, palyginti su tomis, kurios su maistu vartoja ne daug vitamino C ( 4)

3. Tvirtai palaiko jūsų širdį

Iš dalies dėl antioksidantų, be kitų veiksnių, duonvaisiai taip pat puikiai tinka jūsų širdžiai. Nustatyta, kad joje yra fitocheminių medžiagų, kurios apsaugo širdį nuo aterosklerozės – širdies ligos, kuriai būdinga tai, kad arterijų sienose lėtai susidaro baltųjų kraujo kūnelių kišenės, dėl kurių jos sustorėja. Galų gale aterosklerozė gali sukelti miokardo išemiją – širdies tiekimo blokavimą, kuris gali sukelti širdies priepuolį. 2006 m. Duonos vaisiai buvo įvardijami kaip gera perspektyva naudoti gydant nuo šios labai dažnos ligos. (5)

Kitas būdas, naudingas jūsų širdžiai, yra gebėjimas kovoti su padidėjusiu cholesterolio kiekiu. Pagal vieną žiurkių modelį metanolio ekstraktas iš duonos vaisių palengvino visus serumo (kraujo) kiekius ir simptomus, susijusius su padidėjusiu cholesterolio kiekiu. (6) Tai rodo jo, kaip cholesterolio kiekį mažinančio maisto, potencialą.

Duonos vaisiuose taip pat yra nepaprastai daug skaidulų, jie siūlo beveik pusę rekomenduojamos paros normos tik per vieną porciją. Dieta, kurioje gausu skaidulų, yra susijusi su sumažėjusia aukšto kraujospūdžio, hipertenzijos ir kitų širdies ligų rizikos veiksnių rizika, kartu su metaboliniu sindromu.

Duonos vaisiuose yra daug kalio (daugiau nei 30 proc. Dienos vertės vienoje porcijoje), todėl jie taip pat apsaugo nuo mažo kalio kiekio, kuris yra pagrindinė stazinio širdies nepakankamumo priežastis. Kalio ir magnio trūkumas (kurio taip pat yra gana dideliame kiekyje duonmedžio vaisiuose) apsunkina ir sustiprina širdies problemas, todėl kiekvienas, kuriam gresia širdies liga, turėtų labai rūpintis papildyti šias būtinas maistines medžiagas savo mityboje. (7)

Duonos vaisių nauda - daktaras Axas

4. Didina kūno imunitetą

Valgant vaisius iš duonmedžio medžio, imuninė sistema taip pat gali gerai veikti. Pvz., Kadangi uždegimas yra daugelio ligų pagrindas, priešuždegiminiai bioflavonoidai duonos vaisiuose yra ypač svarbūs siekiant sumažinti ligos riziką. (8)

Šiuose savotiškuose vaisiuose taip pat yra gana didelis kiekis tiamino, dar žinomo kaip vitaminas B1. Tiaminas yra dalis to, kas palaiko raumenų tonusą palei virškinamojo trakto sienas, kur yra didžioji imuninės sistemos dalis. Jis taip pat padeda išskirti druskos rūgštį, padėdamas jūsų kūnui visiškai suvirškinti maistą ir pasisavinti didžiausią įmanomą maistinių medžiagų kiekį. Šios savybės kartu daro tiaminą vertinga maistine medžiaga palaikant sveiką imuninę sistemą.

5. Gali padėti apsisaugoti nuo tam tikrų vėžių

Kadangi duonmedis turi keletą neįtikėtinų priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, jis buvo tiriamas kaip galimas maistas, kovojantis su vėžiu. Taivano tyrimas parodė, kad naudojant pelių modelį jis turi didelį potencialą kovojant su odos vėžiu. Šio vaisiaus ekstraktas, tepamas tiesiai ant odos, sumažino odos navikų skaičių, dydį ir piktybinius navikus. (9) Šie įrodymai yra preliminarūs, tačiau gali būti novatoriški.

Kitas vėžys, su kuriuo gali kovoti galingos duonmedžio maisto medžiagos, yra kasos vėžys. Kasos vėžys veikia kitaip nei daugelis kitų rūšių vėžio, nes jis nėra toks jautrus „maistinių medžiagų badui“, kaip dažnai būna kiti vėžiai. Tai reiškia, kad vaistai nuo vėžio, kurie paprastai skiriami maisto medžiagų vėžio ląstelių badavimui, yra dar mažiau veiksmingi nei įprasta nuo kasos vėžio.

Todėl tyrinėdami galimus kasos vėžio gydymo būdus, mokslininkai turi sutelkti dėmesį į dalykus, kurie gali sunaikinti šias vėžines ląsteles ir neleisti joms ištraukti maistinių medžiagų iš netoliese esančių indų ir ląstelių. 2014 m. Vykdant bandomąjį tyrimą, kuriame tiriamas duonos vaisių medžio lapų ekstrakto poveikis, nustatyta, kad cheminis junginys turi 100 proc. „Pirmenybinį citoksiškumą“ žmogaus kasos vėžio ląstelėms, žinomoms kaip PANC-1 esant maistinėms medžiagoms. Tai reiškia, kad ekstraktas sėkmingai sunaikino 100 proc. Kasos vėžio ląstelių, kai veikiama maistinių medžiagų trūkumo aplinka (o tai šioms ląstelėms paprastai neturėjo beveik jokio poveikio). (10)

Kitas tyrimas Azijoje paskelbtas Amerikos kinų medicinos žurnalas tyrė duonos vaisių augalo ekstrakto poveikį kepenų vėžio ląstelėms. Išvados taip pat buvo įdomios, nes mokslininkai atrado, kad ekstraktas nesukėlė tradicinės apoptozės (užprogramuotos ląstelių mirties), kuri dažnai pastebima priešvėžinėse maisto medžiagose ir farmacijos produktuose. Užtat veikiant duonos vaisių ekstraktui, kepenų vėžio ląstelės patyrė autofaginę mirtį. Šis alternatyvus ląstelių mirties metodas natūraliai pasireiškia organizme, nes jis apdoroja baltymus ir skaido pažeistas ląsteles, o tam tikrais atvejais yra efektyvesnis būdas sustabdyti vėžį. (11)

Kaip naudoti

Duonos vaisiai jautriai reaguoja į fizinius sutrikimus, tokius kaip numetama žala, todėl tropinio klimato sąlygomis jie dažnai neeksportuojami parduodant vidutinio klimato zonose. Tačiau nėra neįmanoma jo rasti daugelyje didžiųjų didmiesčių. Jei jus domina išbandyti šį neįtikėtiną, maistingą vaisių, bet negyvenate tropikuose, siūlau paskambinti į vietines ekologiškų produktų rinkas ir paprašyti. Tai tikrai pakankamai pakrauta, kad būtų verta.

Atogrąžų vietovėse, kur jis auga, duoną galima nuskinti tiesiai iš duonmedžio medžio šakų. Medžių sodinimui įsigyti duonos vaisių sėklų yra palyginti nebrangu, jei sugebate.

Duonvaisiai auga įvairiomis spalvomis ir paprastai yra apvalios arba rutuliškos formos, padengti gumbais. Vietovėse, kuriose jis reguliariai auginamas, dažnai galite pasirinkti tarp sėklinių ir be sėklų veislių.

Virimui ar troškinimui pirmenybė teikiama brandiems, bet neprinokusiems vaisiams. Kai duonvaisiai po nokinimo ir toliau bręsta, galite pasirinkti, kada valgyti juos subrendus, būtent tada jis spaudžia nykštį. Šio vaisiaus niekada negalima laikyti šaldytuve, nes jis gali būti sužalotas, kai temperatūra žemesnė nei 12 Farenheito.

Daugelis duonmedžio gerbėjų žino, kad jį galima naudoti labai įvairiai. Galite valgyti prinokusį, o tai gali suteikti skonį, panašų į kreminių obuolių. Ji taip pat gali būti troškinta, kepta, kepta, kepta arba miltelių pavidalo. Paprastai, prieš išmesdami centrinę šerdį, turėtumėte nulupti išorinę odelę, tada vaisius padalinti į ketvirčio skilteles, o po to galite supjaustyti juos tinkamo dydžio bet kokiam patiekalui gaminti. Kepant skonis yra labiau susijęs su ką tik iškeptu …