Ar laikas nustoti laikytis dietų?

Viena iš mano klientų Jessica per pastaruosius kelerius metus išbandė daugybę dietų. Jos atostogos Havajuose buvo mažo angliavandenių kiekio metodas, mažos riebumo požiūris, kad tilptų į jos pamergės suknelę, ir paleo dieta šiai naujai džinsų porai.

Kiekvieną kartą, kai Jessica pradeda naują dietą, atrodo, kad ji stengiasi numesti vis daugiau svorio. Praėjus dviem vasaroms nuo 5–6 svarų, dabar ji tikisi numesti 14–15 svarų už artėjančias šeimos atostogas. Kaip gali būti, kad, nepaisant visų šių dietų metų, ji jaučia, kad jai reikia numesti daugiau svorio nei bet kada?

Laikytis dietų Jungtinėse Valstijose apytiksliai 100 milijonų žmonių tapo įpročiu, iš kurių daugelis sako, kad dietos keturis ar penkis kartus per metus! Kad ir kaip keista, atsakymas gali būti – palaukite, kol nustosite laikytis dietos! Suprasdami, kaip jūsų kūnas reaguoja į dietas, galite atlikti esminius pokyčius ir pagaliau pasiekti kūno sudėjimą, dėl kurio nuolat badaujate!

Už jūsų komforto zonos ribų

Mūsų kūnas dietą laiko stresu, o ne kažkokiomis keistomis maitintojo tipo linksmomis atostogomis. Tai kelia įtampą, nes suvalgius mažiau kalorijų, nei reikia jūsų kūnui, jis išeina už komforto zonos – kūno riebalų procentinės dalies (arba svorio) ten, kur jūsų kūnas jaučiasi patogiausiai.

Atkreipkite dėmesį, kad būtent čia jūsų kūnas, o ne jūs pats, jaučiasi patogiausiai.

Norėdami grįžti į tą nuostabią, patogią komforto zoną (dar vadinamą „kūno riebalų nustatymo tašku“), jūsų kūnas ima siųsti įvairiausias žinutes jūsų smegenims, kad lieptų nutraukti dietą. Du dideli jos siunčiami pranešimai yra „pavargau“ ir „alkanas“.

Norėdami išspręsti dietos sukurtą kalorijų deficitą, jūsų kūnas taupo energiją mažindamas kasdien deginamų kalorijų skaičių. Mažiau sudegintų kalorijų reiškia mažiau energijos, todėl natūraliai jaučiatės pavargę.

Ar laikas nustoti laikytis dietų?

Dar blogiau, kad jūsų bado hormonai (leptinas ir grelinas) staigiai pasikeičia, nes jūsų dietos būdai tęsiasi. Tai nėra sąžininga (iš viso), bet tai tiesa: kuo daugiau jūs nuolat suvartojate mažiau kalorijų, nei deginate, tuo skubiau jūsų alkio hormonai sako smegenims, kad esate tikrai alkani.

Dietos sąlygotos adaptacijos

  • Sumažėjęs medžiagų apykaitos greitis poilsio metu
  • Sumažėjęs maisto terminis poveikis
  • Sumažėjęs fizinio krūvio ir neveikimo termogenezė
  • Sumažėjusi skydliaukės hormono (T3) gamyba
  • Sumažėjęs leptinas
  • Padidėjęs grelinas

Panagrinėkime, kaip natūralūs jūsų kūno atsakai – ir kaip jūs į juos reaguojate – gali pakenkti jūsų atkaklioms pastangoms mesti svorį.

Dietos nukrypimas

Iš pradžių Jessicos tikslas buvo numesti keletą kilogramų, kol ji išvyko atostogauti Havajuose. Gerai suvalgė mažiau kalorijų ir padidino savo mankštą. Per du mėnesius ji priartėjo prie savo tikslo.

Tačiau likus savaitei iki kelionės jos figūra vis dar nebuvo tokia, kokia norėjo, ir, regis, ji daugiau neblogėjo. Norėdami „baigti stipriai“, Jessica atliko paskutinį makro koregavimą: iki pasimatymo, angliavandenių; labas, nevalgiusi kardio. Tai pasiekė tikslinį svorį, bet …

Patekusi į salą ir pradėjusi ragauti „vietinį maistą“ (havajietiškų mėsainių, makaronų salotų – netgi šlamšto, įvynioto į jūros dumblius ir ryžius), ji tarsi niekada neišmoko porcijų kontrolės prasmės.

Kai pagal 10 dienų pertrauką nuo dietos ir treniruočių Jessica pagaliau sukaupė drąsos ir vėl žengti ant svarstyklių, ji buvo nudžiuginta: ji svėrė daugiau nei turėjo prieš išvykdama. Bet ne tik todėl, kad ji valgė daugiau maisto.

Jessicos kūnas įprato deginti žymiai mažiau kalorijų per jos dietos dienas. Kai ji pradėjo persivalgyti, jos kūnas tiesiogine prasme nežinojo, ką daryti su visomis tomis papildomomis kalorijomis, todėl padarė tai, ką darytų bet koks protingas kūnas: kitą kartą Jessica laikėsi dietos, jas saugojo kaip riebalus.

Ar laikas nustoti laikytis dietų?

Ir pamoka, kurią Jessica išmoko iš viso to? Ji vėl pradėjo laikytis dietos – ir greitai. Jos geriausios draugės vestuvės buvo likusios vos mėnesiams, ir ji turėjo tilpti į tą suknelę!

Grįžti į realybę

Vis dėlto per dvi savaites po dietos Jessicos svorio kritimas vėl sustojo, liko 5 svarai. Ji padvigubino dietą ir pakėlė kardio treniruotes. Nors ji neturėjo nieko, išskyrus gerus ketinimus, tai dar labiau sukels jos nusivylimą.

Jessicos kūnas, vykdydamas dar didesnį kalorijų deficitą, pateko į „Energijos taupymo operaciją“, degindamas vis mažiau kalorijų. Net laikydamasi griežtesnės dietos, ji vis tiek nemetė svorio, todėl dietą padvigubino. Dabar ji valgė labai mažai ir daug mankštinosi. Nėra gera strategija.

Galiausiai alkio ir nuovargio apimta Jessica vėl uždėjo porcijos kontrolę ant galinio degiklio, priaugo daugiau svorio, jautėsi dar blogiau dėl savęs ir grįžo prie kitos savo jojo dietos.

Nutraukti ciklą

Užuot badavusi per nesuskaičiuojamą kiekį dietų, Jessica būtų naudingiausia iš visiškos dietos pertraukos. Užuot leisdama savo vonios svarstyklėms valdyti savo gyvenimą, ji turėjo sutelkti dėmesį į savo energiją, fizinį krūvį ir atsigavimą bei savijautą.

Ar laikas nustoti laikytis dietų?

Ši strategija nėra skirta staigiam svorio metimui. Užtat visa tai yra darbas sveikesnio, energingesnio kūno link. Nustebsite pastebėję, kad laikui bėgant idėja griežtai apriboti suvartojamų kalorijų kiekį atrodys keista. Jūs esate aktyvus, energingas žmogus. Jums reikia tų kalorijų, kad būtumėte tinkami!

  1. Sumažinkite svėrimo dažnumą: Tai, ką sveriate bet kuriuo momentu, nėra geriausias jūsų progreso matas. Vietoj to, padėkite pagrindą norimam kūno svoriui pasiekti, atkreipdami dėmesį į savo energiją (ir požiūrį) – tiek į salę, tiek už jos ribų.
  2. Padidinkite kalorijas 10 procentų: Jei esate įpratęs valgyti 1200 kalorijų per dieną, pridėkite dar 120. Aš žinau – neatrodo, kad tai būtų prasminga. Ir aš būsiu prieš jus: šis skaičius skalėje gali iš pradžių išaugti, bet jei jūs išlaikysite kursą, jūsų kūnas atsakys pagreitindamas medžiagų apykaitą, o tai reiškia, kad pradėsite deginti daugiau kalorijų nei anksčiau.
  3. Būkite kantrūs ir būkite nuoseklūs: Didindami kalorijų kiekį, turėtumėte pradėti jaustis energingesni, o tai pagerins treniruotės rezultatus. Tai tampa virtualiu ciklu: kuo daugiau kalorijų (proto ribose) suvartosi, tuo daugiau galėsi sportuoti, o tai padidins medžiagų apykaitą ir padės kūnui sudeginti dar daugiau kalorijų. Be to, suvartojus pakankamai kalorijų, jūsų apetito hormonams nebereikia siųsti tų alkio signalų į smegenis.