Hipervitaminozė – Visa informacija

Hipervitaminozė kas tai?

Hipervitaminozė pasireiškia, kai mūsų organizme susikaupia per daug vitaminų. Tai gali sukelti įvairių problemų, kurios priklauso nuo to, kokio vitamino organizme yra daugiau.

Vitaminai, dėl kurių gali pasireikšti hipervitaminozė, yra A, E, D ir K, nes jie kaupiasi mūsų audiniuose. Tačiau C ir B grupės vitaminai, kurie yra tirpūs vandenyje, paprastai nėra šios problemos dalis, nes jie lengvai pasišalina su šlapimu.

Mūsų kūnai yra skirtingi ir kiekvienas turi unikalią ekskrecinę sistemą. Todėl svarbu suprasti ir suvartojimą, ir išsiskyrimą. Labai svarbu žinoti savo kūno medžiagų apykaitą. Turėdami omenyje hipervitaminozę, tiek pacientas, tiek gydytojas turėtų galvoti apie simptomus turėdami omenyje hipervitaminozę.

Hipervitaminozės tipai

Tikrai sunku kentėti nuo per didelio vitaminų kiekio, gaunamo su maistu. Be to, esame linkę vartoti maisto produktus, kurie paprastai sukelia kaip tik priešingą efektą – mums trūksta vitaminų. Štai kodėl ši liga yra neįprasta. Per didelį vitaminų suvartojimą daugiausia lemia maisto papildai. Dėl to turime atidžiai stebėti, ką vartojame, ir net kreiptis patarimo į gydytoją.

Hipervitaminozė A: jo ypač yra kiaušiniuose ir kitose žuvyse. Šis sutrikimas sukelia galvos skausmą, mieguistumą, neryškų matymą, vėmimą ir apetito stoką.

Hipervitaminozė E: Šio vitamino turi špinatai, alyvuogės, migdolai, žemės riešutai, šparagai, kiviai, pomidorai ir moliūgai. Galime pajusti pykinimą, viduriavimą ir dujų išsiskyrimą ir net kraujavimą.

Hipervitaminozė D: Vitamino D yra mėsoje, aliejuje ir grūduose. Neigiamai veikia kaulus, minkštuosius audinius ir inkstus. Ryškiausi suvokimo simptomai yra vidurių užkietėjimas, raumenų silpnumas, vėmimas, dirglumas, dehidratacija ir vėlgi apetito praradimas.

Hipervitaminozė K: paprastai tai rečiausiai pasitaikantis toksinis poveikis, tačiau jis gali sukelti kepenų problemų ir kraujavimą. Šio vitamino, be kita ko, rasite žaliose lapinėse daržovėse, briuseliniuose kopūstuose, svogūnuose, morkose, figose ir kriaušėse.

Gydytojai taip pat naudoja injekcijas. Čia reikia imtis atsargumo priemonių, nes kai kurie pacientai, pajutę gerą savijautą ir negrįžę pas gydytoją palaikomajam papildų vartojimui, gali pradėti vartoti vaistus savarankiškai.

Tarp COVID-19, vitaminas C plačiai vartojamas kaip imunitetą stiprinanti priemonė. Eksperto teigimu, per didelis vartojimas gali sukelti pykinimą, viduriavimą; sutrikdyti antioksidacinę organizmo pusiausvyrą ir lemti geležies perkrovą talasemija sergantiems pacientams.

Hipervitaminozės prevencija ir gydymas

Gydant bet kurį iš ką tik paminėtų vitaminų toksiškumo atvejų, reikia tiesiog nedelsiant nutraukti maisto papildų ar maisto, kuriame yra atitinkamo vitamino, vartojimą. Paprastai dauguma nukentėjusių žmonių visiškai pasveiksta, nors turime būti atsargūs ir pasikonsultuoti su gydytoju, jei prireiktų kokių nors vaistų. Kartais gali komplikuotis ir sukelti rimtų problemų.

Prevencija yra vitaminų vartojimo ribojimas. Tai reiškia, kad negalima apsieiti be vartojamų vitaminų. Jie yra naudingi nereiškia, kad turime jiems atsiduoti. Jie yra naudingi, bet perspektyvoje. Ypač neturėtume vartoti papildų nepasitarę su gydytoju, kuris mums paskolintų savo patarimus.

Ar jums kada nors yra tekę patirti tokią būklę kaip hipervitaminozė? Kokias prevencijos ir gydymo priemones rekomenduotumėte tokiais atvejais?

Vitaminai C ir B yra tirpūs vandenyje ir greitai pasišalina iš organizmo, tačiau vitaminai D, E, K ir A yra tirpūs riebaluose, todėl koncentruojasi organizme. Riebaluose tirpiems vitaminams įsisavinti reikia riebalų, todėl jie ilgai išlieka organizme.

Ekspertai mano, kad toksinis vitamino D vartojimas gali sukelti depresiją, traukulius ir dantų problemas. Dėl jo gali padidėti kalcio kiekis kraujyje ir kaulai gali tapti trapūs. Didelis vitamino D kiekis gali sukelti reabsorbciją be paratiroidinio hormono. Vartojant dideles vitamino E dozes dažnai pasireiškia nuovargis, silpnumas, galvos skausmas ir virškinimo trakto sutrikimai. Vitamino K perteklius taip pat gali sukelti per didelį kraujo krešėjimą, trombozę ir kraujo krešėjimą širdyje ir smegenyse.

Taip pat ir kiti vitaminai gali būti kenksmingi, jei vartojami ne pagal tinkamas rekomendacijas. Vitaminai B 2 ir 3 turi rizikos veiksnių. Vitaminas B 3, niacinas, sukelia žemą kraujospūdį, galvos svaigimą, kepenų pažeidimus, pepsines opas ir odos bėrimus, tačiau perdozavus sukelia viduriavimą.

Dr. Yashica Gudesar mano, kad vitaminas B 6 yra saugus, tačiau teigia, kad vartojant daugiau nei 200 mikrogramų per dieną, jis gali sukelti neurologinių sutrikimų, jei vartojamas ilgą laiką. Jis paprastai skiriamas nuo riešo kanalo ir priešmenstruacinės įtampos. Ji priduria, kad per didelės dozės gali sukelti rankų ir kojų paresteziją.

Vitaminų papildai ypač domina jaunus žmones, nes jie domisi fitnesu ir kūno rengyba. Tačiau ekspertė rekomenduoja daugiau dėmesio skirti maistingai mitybai, o ne vitaminų papildams turi tinkamai sudarytas mitybos planas , ekspertai ypač perspėja jaunas, būsimas mamas ir vyresnio amžiaus žmones, kurie vartoja daugybę maisto papildų, saugotis nuo hipervitaminozės.

Hipervitaminozė – tai būklė, kai žmogaus organizme yra per daug vitamino A. Taip gali atsitikti, jei žmogus ilgą laiką vartoja per daug papildų arba naudoja tam tikrus kremus nuo spuogų.

Hipervitaminozės A simptomai yra regėjimo sutrikimai, odos pokyčiai ir kaulų skausmas. Lėtiniai hipervitaminozės A atvejai gali sukelti kepenų pažeidimus arba spaudimą smegenims.

Kas yra hipervitaminozė A?

Prieš pradėdami vartoti vitaminų papildus, žmonės turėtų pasitarti su gydytoju.

Hipervitaminozė A išsivysto, kai žmogaus organizme yra per daug vitamino A.

Ši būklė dar vadinama vitamino A toksiškumu.

Hipervitaminozė A gali būti ūminė arba lėtinė būklė.

Ūminė hipervitaminozė A pasireiškia, kai žmogus per kelias valandas suvartoja didelį kiekį vitamino A.

Priešingai, lėtinė hipervitaminozė A pasireiškia, kai vitamino A kiekis organizme per tam tikrą laiką kaupiasi lėtai.

Simptomai

Hipervitaminozė A turi daugybę galimų simptomų, kurie gali skirtis priklausomai nuo to, ar būklė yra ūminė, ar lėtinė.

Tiek ūminė, tiek lėtinė hipervitaminozė A sukelia galvos skausmus ir bėrimus.

Ūmine hipervitaminoze A sergančiam asmeniui gali pasireikšti vienas ar daugiau toliau išvardytų simptomų:

 • dirglumas
 • mieguistumas
 • pykinimas
 • pilvo skausmas
 • spaudimo jausmas smegenyse
 • vėmimas

Lėtine hipervitaminoze A sergančiam asmeniui gali pasireikšti vienas ar daugiau toliau išvardytų simptomų:

 • burnos opos
 • kaulų patinimas
 • skilinėjantys nagai
 • kaulų skausmas
 • apetito praradimas
 • sutrūkinėję burnos kampučiai
 • neryškus matymas arba kiti regėjimo pokyčiai
 • galvos svaigimas
 • pykinimas ir vėmimas
 • jautrumas saulės šviesai
 • šiurkšti, sausa, pleiskanojanti ar niežtinti oda
 • gelta
 • plaukų slinkimas
 • sumišimas
 • kvėpavimo takų infekcija

Vaikams gali pasireikšti šie papildomi simptomai:

 • nepakankamas svorio priaugimas
 • minkšta kaukolė
 • koma
 • išsipūtę akių obuoliai
 • dvigubas matymas
 • išsipūtusi minkšta vieta ant kūdikio galvos

Daugiau išsamių šaltinių apie vitaminus, mineralus ir papildus rasite mūsų specialiame centre.

Priežastys

Nuolatinis kai kurių spuogų kremų naudojimas gali sukelti hipervitaminozę A.

Kepenys kaupia vitaminą A. Laikui bėgant vitamino A kiekis gali padidėti iki nesaugaus lygio, todėl gali atsirasti lėtinė hipervitaminozė A.

Didelis vitamino A kiekis dažnai atsiranda dėl to, kad žmogus vartoja per daug papildomų vitaminų.

Žmogus turėtų pasikalbėti su gydytoju apie visus vartojamus vitaminus, kad įsitikintų, jog nevartoja per daug vitamino A.

Kartais vaikams pasireiškia ūminė hipervitaminozė A, kuri dažnai atsiranda netyčia suvartojus vitaminų. Multivitaminus ir vitamino A papildus būtina laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Ilgalaikis vaistų nuo aknės ar kremų, kurių sudėtyje yra vitamino A, vartojimas kai kuriems žmonėms gali sukelti hipervitaminozę A.

Diagnozė

Norėdamas nustatyti diagnozę, gydytojas atliks fizinę apžiūrą ir paklaus apie asmens simptomus. Gydytojas taip pat pasiteiraus apie vitaminus ar vaistus, kuriuos vartoja asmuo.

Gydytojas taip pat gali rekomenduoti atlikti kraujo tyrimą, kuris gali padėti diagnozuoti neįprastai didelį vitamino A kiekį.

Jei asmuo mano, kad gali būti perdozavęs vitamino A, jis turėtų skubiai kreiptis į gydytoją.

Gydymas

Žmogus dažnai gali pakeisti hipervitaminozę A, nustojęs vartoti per didelį vitamino A kiekį. Tai gali reikšti, kad jis nebegali vartoti multivitaminų ar vitamino A papildų.

Jei nėra komplikacijų, žmogus paprastai greitai pasveiksta.

Jei dėl toksinio vitamino A poveikio atsirado papildomų komplikacijų, pavyzdžiui, kepenų ar inkstų pažeidimas, gydytojas jas gydys atskirai. Tačiau hipervitaminozės sukeltas kepenų pažeidimas ne visada yra grįžtamas.

Kiek vitamino A reikia per dieną?

Sutrūkinėję nagai gali būti lėtinės hipervitaminozės A simptomas.

Vitamino A poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties ir nuo to, ar jis yra nėščias.

Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) rekomenduoja tokią vitamino A paros normą:

 • 1-3 metų amžiaus: 300 mcg.
 • 4-8 m.: 400 mcg.
 • 9-13 m.: 600 mcg.
 • 14 metų ir vyresni vyrai: 14 ir 14 metų: 900 mcg.
 • 14-18 metų moterys: 700 mcg.
 • Nėščioms 14-18 metų moterims: 750 mcg.
 • Žindančioms moterims nuo 14 iki 18 metų: 1200 mcg.
 • 19 metų ir vyresnės moterys: 700 mcg.
 • Nėščios 19 metų ir vyresnės moterys: 770 mcg.
 • Žindančios 19 metų ir vyresnės moterys: 1300 mcg.

Visos nėščios, galinčios pastoti arba galvojančios apie nėštumą turėtų vartoti atitinkamą vitamino A kiekį prieš nėštumą ir jo metu. Vitaminas A yra būtinas vaisiaus vystymuisi, tačiau per didelis vitamino A kiekis gali sukelti gimdymo sutrikimų.

Vartojant prenatalinį vitaminą, kasdien vartokite tik po vieną. Visos nėščiosios, prieš pradėdamos vartoti bet kokius papildomus vitaminus, turėtų pasitarti su gydytoju.

Kol žmogui dėl hipervitaminozės A neatsiranda jokių komplikacijų, jis gali tikėtis visiškai pasveikti, jei tik nustos vartoti vitamino A papildus.

Visi, vartojantys ar norintys vartoti maisto papildus, visada pirmiausia turėtų tai aptarti su gydytoju. Gydytojas arba mitybos specialistas gali patarti asmeniui, kokios yra tinkamos dozės ir kaip išvengti per didelio vitamino A kiekio vartojimo.