Ar ketogeninė dieta yra teisėta? (Ar veikia Keto?)

Atsakomybės apribojimas: Šis tinklaraštis yra nuomonė ir neturėtų pakeisti profesionalių medicinos, profesionalių teisinių ar profesionalių finansinių patarimų. Prieš pradėdami naują ar keto dietą, pasitarkite su savo gydytoju.

Artėjant naujiems metams, daugelis nusprendžia priimti sprendimus dėl savo sveikatos ir išvaizdos. Galbūt norite numesti svorio atostogoms, o gal kurį laiką svėrėte daugiau svarų, nei norėtumėte. Nepaisant jūsų priežasties, jei atlikote keletą dietų tyrimų, galbūt radote ketogeninę arba keto dietą.

Kas yra keto mityba?

Ketogeninė mityba yra valgymo būdas, skirtas išlaikyti jūsų kūną nuo ketozės. Ketozė yra būsena, kai jūsų kūnas degina riebalus. Populiariausias būdas susirgti savo organizmu ketoze yra apriboti angliavandenių kiekį. Daugelis žmonių, besilaikančių keto dietos, riboja angliavandenių kiekį mažiau nei nuo 20 g iki 30 g per dieną. „Hardcore“ keto dietos atstovai iš viso nesiekia angliavandenių. Tai vadinama „mėsėdžių keto“, nes nulio angliavandenių valgymas apima beveik visos mėsos ar visos žuvies dietą. Taip, teisingai: mėsėdžių keto valgytojai vengia daržovių. Vaisiai taip pat neviršija keto ribų, išskyrus avokadą ir keletą kitų (pavyzdžiui, uogų) saikingai.

Ketozė ir ketoacidozė: ar keto mityba yra pavojinga?

Ketozės liga skiriasi nuo ketoacidozės, kuri gali sukelti mirtiną rūgšties kaupimąsi kraujyje dėl insulino trūkumo diabetikams. Tačiau labai svarbu, kad per visą keto dietą pasitartumėte su savo gydytoju ir reguliariai tikrintumėte kraujo kiekį. Kodėl? Nes ketoacidozė kai kuriems gali būti pirmasis diabeto požymis. Dėl ketozės padidėja rūgšties kiekis kraujyje. Kai kuriais atvejais nustatyta, kad ketogeninė mityba sukelia ketoacidozę. Ankstesniame sakinyje nurodytą straipsnį paskelbė New England Journal of Medicine (NEJM) ir tokio tipo įrodymus keto bendruomenė dažniausiai ignoruoja arba paneigia.

keto ir ketoacidozė – galimybė

Tačiau yra daug mažai angliavandenių turinčios dietos, sukeliančios ketoacidozę. Taigi svarbu tai žinoti apie keto ir aptarti savo sveikatą su savo gydytoju. (Kalbėjimasis su gydytoju yra dar vienas dalykas, kurio neskatina keto bendruomenės. Daugiau apie ketogenines bendruomenes rasite vėliau straipsnyje.)

Ar veikia ketogeninė mityba?

Įrodymai yra ore. Tie, kurie tiki mityba, bandys įtikinti kitus, kad ketogeninė mityba yra geriausias „valgymo būdas“ (WOE), tačiau jos veiksmingumui įrodyti yra nedaug duomenų. Daugelis dietologų nerekomenduoja, nes mityba yra labai ribojanti. Kita vertus, keto bendruomenė yra visur, kur yra jos rekomendacijos. Kai kurie sako, kad neturėtumėte skaičiuoti kalorijų keto dietoje. Kiti sako, kad kalorijos yra svarbios.

Kalorijos ir keto

Tiesa? Energijos arba kalorijų, kurias jūs suvartojate, turi būti mažesnė nei išleidžiama energija, jei norite numesti svorio. Tačiau nėra vieno visiems tinkamo sprendimo, kiek kalorijų reikia jūsų kūnui. Kalorijų skaičius gali būti netikslus. Harvardas nustatė, kad maisto kokybė labai svarbi jūsų sveikatai. Tai yra keto dietos tikslas, palyginti su kitomis dietomis. Keto dietoje išvengiama visų perdirbtų maisto produktų, grūdų ir krakmolingų daržovių. Taip pat išvengiama uždegimo sukeliančio maisto, net jei tuose maisto produktuose yra mažai angliavandenių. Daugybė žmonių neteko svorio laikydamiesi keto dietos, tačiau daugelis ekspertų sutinka, kad ši mityba nėra ilgalaikė. Medicinos specialistai ir dietologai sako, kad tai gali sukelti stresą jūsų kepenims ir gali pakenkti jūsų medžiagų apykaitai.

Kodėl kai kurie žmonės yra apsėsti keto?

Kaip ir „Paleo“ mityba, daugelis žmonių, kurie pasineria į ketogeninę dietą, tampa apsėsti savo WOE. Jie tiki, kad religija yra keto mityba yra geriausias ir vienintelis būdas valgyti. Tiesą sakant, kai kurie žmonės netgi piktybiškai palaiko keto WOE. Nėra vienos priežasties, kodėl keto dietos pasekėjai taip pasiryžta maistui. Tačiau verta paminėti, kad kai kurios keto bendruomenės yra ypač apgaulingos, nes neigia mokslą ir įrodymais pagrįstą informaciją. Sąvoka „jei ji tinka jūsų makrokomandoms“ arba trumpai – IIFYM, kai kurių grupių nesuprantama. Tačiau faktas yra tas, kad mokslas sutinka su IIFYM.

Kas yra IIFYM?

Iš esmės, laikantis ketogeninės dietos ir daugelio kitų dietų, sėkmei apskaičiuojami makrokomandos (arba makroelementai). Turėsite neviršyti tam tikro procento angliavandenių, riebalų ir baltymų. Šios trys maistinės medžiagos yra makroelementai. Pavyzdžiui, jei jūsų biudžetas yra 20 g angliavandenių per dieną ir jūs nenaudojote nė vieno iš šių angliavandenių, IIFYM tinkama mityba leistų jums valgyti viską, ko norėjote, jei liekate mažiau nei 20 g angliavandenių. Taigi, jei norėtumėte turėti šiek tiek pyrago, ledų, saldainių ar duonos, galėtumėte jų turėti.

Taigi, kas blogo IIFYM?

Moksliškai kalbant, IIFYM yra tikslus būdas laikytis savo tikslų. Tačiau kai kurios keto grupės iš esmės uždraudžia IIFYM ir riboja maisto produktų ir ingredientų rūšis, kurias jų nariai gali aptarti ar pasidalinti su bendruomene. Įdomus faktas: nors kai kurios ketogeninės grupės yra fanatiškai nusiteikusios prieš savo anti-IIFYM ir griežtas ingredientų gaires, jos iš tikrųjų pažeidžia savo pačių „įsitikinimus“ tokiais dalykais kaip guaro guma, pagaminta iš pupelių. (Pupos yra ribojamos ketogeninei mitybai.)

Ketogeninės bendruomenės

Ketogeninei WOE yra skirta daugybė svetainių, tinklaraščių, pranešimų lentų ir „Facebook“ grupių. Prieš pernelyg įsitraukdami į bet kurią iš šių grupių, apsvarstykite savo mitybos tikslus. Ar bandote ketogeninę dietą kaip svorio metimą? Ar ketogeninę dietą darote dėl kitų priežasčių? Kiek esate atsidavęs šiai mitybai? Žvelgiant iš praktinės perspektyvos, svarbu būti realistišku apie savo naują dietą. Ar ketinate kartkartėmis apgauti savo dietą? O gal tai bus viso gyvenimo įsipareigojimas?

Kai kurios ketogeninės grupės sako, kad angliavandeniai yra priklausomybė

Tai įdomi teorija, tačiau galiausiai angliavandeniai ir cukrus nėra tas pats, kas alkoholis ar narkotikai. Kai kurių maisto produktų grupių niekinimas yra kraštutinė pozicija. Daugelis ketogeninių grupių teigia, kad standartinė Amerikos mityba (BAD) yra baisi ir jos nariai gali tiesiog patyčias tiems, kurie daro klaidą keisdamiesi ketogeniškai. Tačiau nors kai kurie maisto produktai yra sveikesni nei kiti, nėra absoliučiai geriausio valgymo būdo. Jūsų mitybos poreikiai yra unikalūs. Ir tik jūs galite nuspręsti, kokia pusiausvyra yra tinkama dietos atžvilgiu. Kodėl dietos neveikia, slypi tikra psichologija. (Prieš nurašydami dietos kartu atlikite tyrimus ir realistiškai siekite savo tikslų.)

Ar brangi ketogeninė mityba?

Gali būti brangu valgyti visą, neperdirbtą maistą, kuriame yra daug riebalų. Kaip žmogus, kuris iš tikrųjų laikėsi ketogeninės dietos, yra pigių būdų gauti savo makrokomandas. Tokie dalykai kaip kiaušiniai yra beveik tobulas ketogeninis maistas, o kiaušiniai yra prieinami. „Costco“ narystė taip pat gali padėti jums įsigyti ketogeninių maisto produktų.

Ar turėčiau pradėti keto dietą?

Atsakymą galite atrasti tik jūs. Jei jums patinka ketogeninės dietos turintys maisto produktai, turėtumėte tai išbandyti. Jei jums nepatinka maisto produktai, jums gali būti sunku laikytis šios dietos. Būkite tikri, jei ketogeninę dietą pasirenkate metant svorį, ne pasaulio pabaiga yra apgauti diena. Kai kurie ekspertai netgi skatina apgauti dienas!

Didžiausios sėkmės priimant naujus metus! Ar esate išbandę keto dietą? Praneškite mums savo mintis komentaruose!