Ar braškės yra daržovė ar vaisius? – Tiesa apie jūsų mėgstamą uogą

Ar mėgsti braškes? Tada tikriausiai galvojate apie juos kaip apie vaisius, kaip daro dauguma žmonių, bet ar jie yra vaisiai ar daržovės? Pasirodo, braškėse vyksta daug daugiau. Kartais yra didelis skirtumas tarp to, kas yra visuotinai priimta ir kas yra moksliškai tiksli.

Taigi išsiaiškinkime šią paslaptį ir kartą ir visiems laikams išsiaiškinkime braškes.

braškių vaisių daržovės

Turinys

Rodyti

Taigi ar braškės yra daržovė ar vaisius?

Braškės sveiku protu yra vaisius, tačiau labai skiriasi nuo to, ko tikitės. Raudona, mėsinga braškių dalis nėra botaninis vaisius, tai peraugęs braškių žiedo vidurys, o tikrieji botaniniai vaisiai yra mažytės žalios „sėklos“, kurias matote ant raudono minkštimo. Taip yra todėl, kad braškės labai skiriasi nuo tų, kuriuos paprastai vadiname vaisiais dėl jų vystymosi ir nokimo būdo.

Ir kad viskas būtų aišku, braškės taip pat nėra uogos! Paprastai jos laikomos uogomis, nes atrodo, kad jos dera su visomis kitomis uogomis, tokiomis kaip mėlynės ir avietės, tačiau iš tikrųjų tai nėra tikros uogos.

Techniniai duomenys, kas iš tikrųjų yra braškės

Braškės yra vaisiai, bet vos. Tai tikrai keista ir mums reikės technikos. Jie yra sava kategorija. Tiksliausias būdas paaiškinti, kas yra braškė (mėsinga raudona dalis), vadinti ją sėklų talpykla.

Tai reiškia, kad sėklos, kurias matote žiūrėdami į „vaisius“, yra tikri vaisiai. Žalios, mažos ankštys, kurios yra vaisiai, iš tikrųjų vadinamos achene. Raudona, mėsinga dalis – peraugęs braškių žiedo vidurys. Jis tarnauja tam pačiam tikslui kaip vynmedis ar šakelė, nuo kurios kabėtų kiti vaisiai.

Gali atrodyti, kad tai šiek tiek sunku suprasti, nes visą savo gyvenimą apie braškes galvojome kaip apie vaisių. Tačiau botanika su mumis nesutinka, o su mokslu tikrai negalima maišytis.

Kas yra daržovės?

Pagal Vikipedija daržovė yra augalo dalis, kurią vartoja žmonės ar gyvūnai. Šis apibrėžimas yra šiek tiek platus, nes daržovė yra labiau kulinarinis nei botaninis terminas.

Taigi daržovė gali būti augalo stiebas, šaknis, žiedai, lapai ir pan. Norėdami viską išsiaiškinti, pažiūrėkime, kas yra vaisiai.

Vaisiai išsivysto iš augalo/medžio žiedo ir turi būti su valgomomis arba nevalgomomis sėklomis.

Bet koks augalas be sėklų gali būti laikomas daržove, tačiau tai labiau nykščio taisyklė nei tikrasis botaninis apibrėžimas.

Ko reikėtų, kad braškės būtų „tikras“ vaisius?

Na, o botaniškai vaisiai yra tik vaisiai, jei sėklos yra mėsingos dalies viduje. Tai reiškia, kad mėsinga dalis yra apvalkalas / talpykla, o viduje esančios sėklos išdygs naujus augalus, jei bus įdėtos į žemę.

Šiuo metu braškės, taip sakant, yra išverstos. Vaisiai yra lauke – mažyčiai žali, į sėklas panašūs taškeliai – ir raudonas minkštimas, ant kurio jie sėdi, jų neapsaugo.


braškių vaisių daržovės (1)

Raudona, mėsinga dalis iš tikrųjų yra gėlės centras – periantas.

Jie beveik kabo, kaip obuoliai ant medžio. Nebent jie gulėtų ant tam tikros pagalvėlės.

Taigi, jei braškės būtų vaisiai, kaip mes visi žinome vaisius, tai reikštų, kad žalios sėklos iš išorės turėtų būti pagrindinė žvaigždė ir būti raudonojo minkštimo viduje.

Tiesą sakant, jei norite gauti tikrai techniškų, raudonos mėsos nebūtų, nes tai prilygsta vynmedžiui ar šakelei, laikančiam vaisius.

Žalios „sėklos“ (achene) yra tikrasis vaisius, o jei jas perpjautumėte ir pažiūrėtumėte pro mikroskopą, pamatytumėte, kad jų viduje yra sėkla.

Taigi tikrasis braškių vaisius yra neįtikėtinai mažas.

Turėtume pažvelgti į tai, kaip braškė tampa „suaugusi“, nuo žiedo virsta „vaisiumi“, nes viskas atrodys daug aiškiau.

Taip pat skaitykite: Kodėl ličiai tokie brangūs?

Kaip braškė iš žiedo virsta „vaisiumi“

Kaip ir beveik bet kuris kitas augalas, braškės pirmiausia suformuoja tam tikrą žiedą, kol visiškai subrendo.

Ši gėlė paprastai turi 5 baltus žiedlapius su geltonu centru, vadinamu periantu, kuriame yra būsimos sėklos (tai taip pat taps tikrais vaisiais).

Kai braškės bręsta, mėsingoji žiedlapio dalis išsipučia, apėmusi sėklas galuose.


braškių vaisių daržovės (2)

Atkreipkite dėmesį į plonas baltas linijas, einančias nuo vidurio link krašto ir sustojančias ties žalia „sėkla“.

Štai kodėl, jei kada nors matėte braškių skerspjūvį, kiekviena sėkla turi šias plonas baltas linijas nuo vidurio link kraštų.

Kai minkštimas visiškai susiformavęs, jis vis dar yra baltas arba net šviesiai žalias. Jis lėtai, bet užtikrintai sunoks ir taps ryškiai raudonas, o saulės spinduliavimas čia yra labai svarbus.

Jei kada nors pirkote braškes, kurios dažniausiai buvo raudonos ir vis dar buvo baltu viršūne, jos buvo nepakankamai prinokusios.

Parduodamos baltos braškės, bet jos visiškai baltos.

Taigi iš esmės, kai valgome braškes, didžioji dalis to, ką valgome, yra mėsingas periantas.

Ir jei tai buvo jums naujiena, galbūt norėtumėte žinoti, kad braškės, kaip mes žinome, yra žmogaus sukurtos. Taip, jie iš tikrųjų gana skiriasi nuo to, ką rastumėte laukinėje gamtoje.

Taip pat skaitykite: Geriausias kriaušių pakaitalas

Braškės yra žmogaus sukurtos

Daugelis vaisių ir daržovių yra žmogaus pagaminti, pavyzdžiui, obuoliai. Buvo atlikti nedideli pakeitimai, siekiant pagerinti pasėlių derlių, vaisių dydį, skonį ir kt.

Tačiau braškės yra savotiškas eksperimentas ir skanus.

Dvi rūšys, kurios buvo naudojamos šiuolaikinėms braškėms gaminti, buvo paprastosios Šiaurės Amerikos Fragaria virginiana ir Fragaria chiloensis, atvežė visą kelią iš Čilės.

Tai buvo 1750 m., Prancūzijoje. Nuo tada braškės buvo plačiai auginamos ir tobulinamos, todėl atsirado keletas veislių.


braškių vaisių daržovės (3)

Originalios laukinės braškės, dar galima rasti miškuose.

Iš pradžių braškė buvo daug mažesnė ir dažniausiai randama miške. Jo vis dar galima rasti, bent jau Europos miškuose, ir tai tikrai labai saldus ir kvapnus „vaisius“.

Kalbant apie dydį, tai yra maždaug pusė žalios alyvuogės. Jos užauga labai mažos ir suglebusios, o braškių žalios „sėklos“ yra ryškiai raudonos.

Paskutinės mintys

Braškės yra tokios įprastos ir skanios, kad tapo mūsų gyvenimo dalimi, ir mes neabejojame, ar tai daržovės, ar vaisiai.

Jie taip dažnai naudojami kaip kvapioji medžiaga, kad vaikai su jais auga nuo pat pradžių.

O kadangi šios uogos – na, jos ne uogos – yra tokios puikios, kad jos tikrai nusipelno savo vietos mūsų virtuvėse ir širdyse.