Kas yra „Swai Fish“? Ir kodėl jūs neturėtumėte to valgyti

Swai žuvis - daktaras Kirvis

Tam tikrų rūšių laukinės sugautos žuvies vartojimas gali būti nepaprastai naudingas jūsų sveikatai. Tam tikros jūros gėrybių išrankos yra baltymų maistas, auginantis raumenis, o kai kurios netgi suteikia daug sveikų riebalų, tokių kaip omega-3, dozes. Tačiau žuvis dažnai būna su didele kaina, todėl vartotojai linkę rinktis labiau prieinamas galimybes, pavyzdžiui, swai žuvį.

Daugelis buriasi į swai žuvis dėl mažesnių sąnaudų, tačiau yra majoras šios žuvies problemos, apie kurias turite žinoti. „Swai“ žuvis kainuoja tik apie 2 USD už svarą, tačiau ji yra daug brangesnė, kai svarstote, ką ji gali padaryti jūsų sveikatai.

Be to, ar patikėtumėte, kad mokėdami didžiausią dolerį už šamą, grupuotę, plekšnę ir jūrų liežuvį, jūs iš tikrųjų valgote fabrike auginamus swai?

Perskaitę apie daugelį su swai susijusių ūkininkavimo ir sveikatos problemų, galite būti atsargesni, kokias žuvies rūšis pasirinksite vartoti ateityje.

Kas yra „Swai Fish“?

„Swai“ žuvis yra švelnaus skonio ir pleiskanotos baltosios žuvies rūšis. Tai gėlavandenė žuvis, kilusi iš Vietnamo upių, ir šamas. Jis taip pat vadinamas Vietnamo šamu, basa žuvimi ir irizuojančiu rykliu, tačiau tai nėra nei basa, nei ryklio rūšis.

Vardų gausa kilo iš tapatybės krizės, kurią 2000 m. Pradžioje turėjo swai žuvis, kai ji vis dar buvo parduodama JAV pavadinimu „šamas“.

2003 m. Kongresas priėmė įstatymą, kuriame teigiama, kad tik Amerikos šamas gali būti pažymėtas tokiu ženklu, o tai paskatino rinką užlieti įvairius pavadinimus, nors šiandien Vietnamo žuvies pramonė, atrodo, apsigyveno ant swai.

Vis dėlto žuvų nerasite Alabamoje, Luizianoje ar Misisipėje. Šiose valstybėse, kur šamas yra didelė pramonė, neteisėta parduoti swai.

Mitybos faktai

Pasak USDA, vienas 4 uncijų svajų filė suteikia:

 • 70 kalorijų
 • 15 gramų baltymų
 • 1,5 gramo riebalų
 • 350 miligramų natrio (skiriasi)
 • 45 miligramai cholesterolio

Remiantis Purdue universitete atliktais tyrimais, svajaus (arba pangasio) kiekviename 100 gramų žuvies yra 17 miligramų EPA ir DHA.

Žinoma, ingredientai, kuriuos naudojate virdami ir padengdami svajaus filė, pakeis mitybos kiekį, paprastai pridedant daugiau riebalų, angliavandenių ir natrio.

Ar „Swai Fish“ galima valgyti?

Ar saugu valgyti swai žuvį? Paprastas atsakymas yra ne. Taip yra ne dėl maistinio kiekio, o dėl to, kaip paprastai auginami ir maitinami swai.

Pagrindinės priežastys, kodėl niekada negalima valgyti svajų žuvies, yra šios:

 1. Pavojingų mikrobų buvimas
 2. Antibiotikų vartojimas sergančioms žuvims gydyti
 3. Nešvarios vandens sąlygos
 4. Nuolatinis netinkamas swai ženklinimas

Laisvos apžiūros taisyklės ir sveikatos pažeidimai

Kadangi svajaus žuvis techniškai nelaikoma šamu, jai netaikomos tokios pat griežtos tikrinimo taisyklės kaip ir kitiems importuojamiems šamams.

Tai problema, nes JAV uždrausti antibiotikai dažnai randami žuvų produktuose iš Vietnamo kartu su tokiomis bakterijomis kaip E. coli.

Nors swai žuvys vis dar turi atitikti patikrinimo reikalavimus, JAV šamų pramonė išlieka abejonių, kad Azijoje sprendžiami tokie klausimai kaip užterštas vanduo.

Iš tikrųjų 2016 m. Vasarą buvo atšaukta beveik 26 000 svarų svajaus filė, kuri buvo parduota „Aldi“ parduotuvėse Amerikoje. Žuvys neatitiko federalinio patikrinimo reikalavimų. Vis dėlto labai įspūdinga, kad buvo sugautas atsainus elgesys; tik apie 2 proc. importuotų jūros gėrybių kada nors tiriama dėl antibiotikų likučių.

Vienas tyrimas parodė, kad iš Vietnamo importuotų žuvų, tokių kaip swai, buvo daugiausiai sveikatos pažeidimų, susijusių su importuotomis jūros gėrybėmis JAV (vien dėl šios priežasties tai viena iš žuvų, kurios niekada neturėtumėte valgyti)

Gamykloje auginamos žuvys ir plačiai paplitę antibiotikai

Tačiau didžiausia su swai žuvimi susijusi problema yra tai, kad ji auginama fabrike. Kaip ir gamykloje užauginta mėsa, kai žuvys yra gaminamos iš laukinės gamtos, tai turi pasekmių.

Pradedantiesiems, fabrike išaugintos žuvys kenčia. Jiems nepatinka būti mažose, ankštose erdvėse – taip, net jūsų auksinė žuvelė nekenčia. Kai šios žuvys, kaip ir žmonės, sunerimsta, jos labiau linkusios į ligas. O kaip fabrike auginamos žuvys gydomos nuo ligų? Jei atspėjote antibiotikus, esate teisus. Kaip žinome, jūs valgote tai, ką valgote.

Be to, žuvininkystės ūkiuose yra daugybė atliekų, kurių negalima teisėtai išpilti į upes. Šiuose žuvų ūkiuose yra daugybė chemikalų, įskaitant vaistus nuo parazitų, antibiotikus ir dezinfekuojančias medžiagas. Taip pat nerimaujama dėl gyvsidabrio kiekio, esančio svajų žuvyse ir kituose sunkiųjų metalų likučiuose.

Gamykloje užaugintų žuvų gynėjai teigia, kad žuvų auginimas fermose, užuot gaudžius įtemptas populiacijas gamtoje, yra geresnis visiems. Tačiau gamyklinės žuvys, tokios kaip swai, turi valgyti – o jų racioną daugiausia sudaro žuvų miltai, pagaminti iš mažų, laukinių žuvų, GMO kukurūzai ir grūdai.

Nors išaugintoms žuvims maitinti iš vandens ištraukiamas didžiulis kiekis mažų žuvų, laukinės populiacijos turi mažiau valgyti, įamžindamos negražų, žuvingą ciklą.

Nors ūkyje sužvejotų svajų tyrimų per se nėra daug, tačiau kalbant apie tilapiją ir lašišą, akivaizdu, kad auginamos žuvys yra ne geriausias variantas. Ir akivaizdu, kad swai žuvys priklauso tai pačiai kategorijai.

Žuvų netinkamas ženklinimas ir sukčiavimas

„Swai“ yra nebrangi žuvis, todėl kai kurie žmonės nusprendžia ją vartoti, tačiau ar žinojote, kad ji dažnai neteisingai paženklinta ir parduodama kaip brangesnė žuvis, pavyzdžiui, šamas, jūrų liežuvis, rykštė ir plekšnė?

„Oceana“ pranešime nurodoma, kad swai (vadinami Azijos šamais) buvo viena iš trijų žuvų rūšių, dažniausiai pakeičiančių didesnės vertės žuvis.

Pasaulinėje „Oceana“ ataskaitoje apie sukčiavimą žuvų srityje buvo daugiau nei 200 šaltinių, įskaitant žurnalų straipsnius ir viešuosius vyriausybių dokumentus. Tyrėjai nustatė, kad kiekviename tyrime buvo nustatyta sukčiavimo jūros gėrybėmis, išskyrus vieną. 58 procentais atvejų mėginiai, pakeisti kitais jūros gėrybių tipais, kelia pavojų vartotojų sveikatai!

Santrauka: Ataskaitos rodo, kad importuotiems svajams buvo padaryta daugiausia sveikatos pažeidimų iš visų importuotų jūros gėrybių JAV. Tikėtina, kad nėra tiriama dėl antibiotikų likučių, ir šiuo metu jie auginami fabrike. Tai reiškia, kad žuvys yra labiau linkusios į ligas ir gydymui gauna antibiotikų.

Swai žuvis - daktaras Kirvis

Kokia galima nauda?

Nepaisant didelių problemų, susijusių su swai žuvies valgymu, kai kurie žmonės nusprendžia įsigyti swai dėl skonio ir mažos kainos.

Jei esate „swai“ mėgėjas, pirkite jį iš patikimos kompanijos, siūlančios ekologiškus produktus. Pasirinkite produktą su ekologinio sertifikavimo programos etikete. Kai kurios etiketės, kurių reikia ieškoti, yra „ASC Farmed Pangasius“, „Naturland“ ir „BAP Certified“.

Jei nerandate „swai“ produkto su tokio tipo sertifikatais, geriau rinkitės sveikesnes žuvies alternatyvas, kuriose yra dar didesnis omega-3 riebalų rūgščių kiekis, pavyzdžiui, laukinės sugautos lašišos.

Sveikesnės žuvų alternatyvos

„Swai“ nėra vienintelė potencialiai nesveika ir toksiška žuvis. Taigi, kokias galimybes palieka peskatorių mėgėjai? Daugybė.

Štai keletas sveikų žuvų variantų:

 1. Lašiša: Laukinėje sugautoje Aliaskos lašišoje gausu vitaminų B12 ir D, kurių trūksta daugeliui amerikiečių. Lašiša taip pat yra rimtas smegenų maistas. Turėdamas tiek daug omega-3 riebalų rūgščių, jis išvengs smegenų rūko ir pagerins atmintį. Norėdami įtraukti lašišos į savo mitybą, išbandykite šį juodosios lašišos receptą, pagamintą iš priešuždegiminių prieskonių ir masažuotų kopūstų. Šį „Teriyaki“ keptos lašišos receptą taip pat lengva paruošti ir skanu.
 2. Sardinės: Ramiajame vandenyne sugautos sardinės yra dar vienas sveikas pasirinkimas, kurį lengva rasti ir pridėti prie patiekalų, ir jie taip pat nebrangūs. Kadangi žuvų maisto grandinėje jų yra gana nedaug, sardinės nepatiria tvarumo problemų, kaip ir kitos žuvys. Jie iš tikrųjų sumažina uždegimą ir apsaugo kaulų sveikatą; neblogai tokiai mažai žuvytei.
 3. Atlanto skumbrėSkumbrės žuvų maistinė vertė yra čia pat su lauke sugauta lašiša. Jame yra labai daug baltymų, omega-3 ir mikroelementų. Taip pat žinoma, kad jis padeda sumažinti kraujospūdį ir sustiprinti kaulus.
 4. Ilgapelekis tunas: Šviežia, laukinėje sugauta ilgapelekio tuno žuvis turi daug antioksidantų, yra daug baltymų ir netgi gali sustiprinti smegenų veiklą. Norėdami išvengti didesnio natrio kiekio, eikite į tuno kepsnį, o ne į konservuotą tuną. Išbandykite šias tuno makaronų salotas, pagamintas iš kalamatos alyvuogių ir vyšnių pomidorų.
 5. Žuvų taukų papildai: Žinoma, galite gauti žuvų omega-3 pranašumų jų nevalgę, pasirinkdami aukštos kokybės fitoplanktono priedą. Kai kuriose žuvyse randamas didelis omega-3 EPA ir DHA kiekis iš tikrųjų gaunamas iš žuvų, valgančių fitoplanktoną.

Paskutinės mintys

 • Nors svajaus žuvų tyrimai yra riboti, ypač palyginti su populiaresnėmis žuvimis, tokiomis kaip tilapija ir lašiša, mūsų žinomos informacijos pakanka tam, kad sukeltume didelių rūpesčių.
 • Tikimybė, kad swai žuvys bus parduodamos su antibiotikų likučiais ir žemesniais standartais. Taip pat yra tai, kad JAV parduodami swai yra beveik tik iš fabrikų ūkių.
 • Užuot pasirinkę nebrangius svajus, laikykitės žuvų, kuriose yra mažai teršalų ir daug omega-3 riebalų rūgščių, pvz., Laukinės sugautos lašišos ir Ramiojo vandenyno sardinės.