N-acetilcisteinas: Kaip jį naudoti: 7 geriausi NAC priedo privalumai + kaip jį naudoti

Naujausi tyrimai rodo, kad N-acetilcisteinas (NAC) – L-cisteino papildas – yra veiksminga, saugi ir nebrangi gydymo priemonė įvairioms ligoms, įskaitant ūmines ir lėtines, gydyti.

Kokia yra NAC vartojimo nauda?

Jau tris dešimtmečius jis ne tik vartojamas kaip veiksminga mukolitinė priemonė (gleives skystinanti priemonė), bet ir naudojamas kaip uždegimo mažinimo, kepenų apsaugos, vaistų toksiškumo, atsparumo insulinui, nevaisingumo dėl PCOS ir kitų ligų prevencijos ir gydymo priemonė.

Kas yra NAC? Kodėl žmonės jį vartoja?

N-acetilcisteinas (NAC), cisteino papildas, yra aminorūgštis, padedanti organizmui kurti ir naudoti apsauginius antioksidantus.

Cisteino yra daugelyje daug baltymų turinčių maisto produktų, o NAC gaunamas tik vartojant papildus arba receptinius vaistus.

Kadangi žmogaus organizmas dalį NAC gali pasigaminti iš kitų aminorūgščių, ypač metionino ir serino, jis laikomas „pusiau esmine aminorūgštimi”. Tai reiškia, kad nėra nustatytas NAC paros poreikis, kurį privalote gauti su maistu, tačiau kai kuriems žmonėms gali būti naudingas didesnis NAC kiekis.

Kam naudojamas NAC? Kai kurie iš dažniausiai naudojamų NAC vartojimo būdų yra šie:

didina antioksidanto glutationo kiekį
Paracetamolio (skausmą malšinančių vaistų klasės) perdozavimo gydymas
kai kurių plaučių ligomis, įskaitant lėtinį bronchitą, sergančių žmonių gleivėms skaidyti
Kepenų apsauga
Padeda išvengti kai kurių vaistų sukeliamų šlapimo pūslės ar neurologinių pažeidimų
galimai padeda išvengti storosios žarnos vėžio

7 svarbiausi privalumai

1. Turi antioksidacinį poveikį ir padeda susidaryti glutationui

NAC dalyvauja glutamaterginės sistemos reguliavime. Kitaip tariant, būdamas L-cisteino, dėl kurio vyksta glutationo biosintezė, pirmtakas, NAC (kartu su glutaminu ir glicinu) yra aminorūgštis, reikalinga šio, ko gero, svarbiausio antioksidanto žmogaus organizme gamybai.

Svarbiausi N-acetilcisteino veikimo mechanizmai yra jo antioksidacinis ir priešuždegiminis poveikis. Juos lemia jo gebėjimas didinti glutationo kiekį, šalinti laisvuosius radikalus ir mažinti oksidacinį stresą.

Todėl jis rekomenduojamas kaip galimas įvairių sutrikimų, atsirandančių dėl laisvųjų deguonies radikalų, pavyzdžiui, kepenų ligų, Alzheimerio, Parkinsono ir net vėžio, gydymo būdas.

2. Gali padėti palaikyti nėštumo rezultatus

Ar N-acetilcisteinas saugus nėštumo metu?

Tyrimais nenustatyta jokio kenksmingo gydymo NAC poveikio motinai ar vaisiui.

Tam tikrais tyrimais netgi nustatyta, kad NAC, vartojamas kartu su vitaminu E arba vitaminais A+E ir nepakeičiamosiomis riebalų rūgštimis, gali sumažinti reaktyviųjų deguonies rūšių (ROS) kiekį ir pagerinti nėštumo rodiklius toms, kurios stengiasi pastoti ir išlikti nėščios, ypač moterims, sergančioms PCOS.

Taip yra todėl, kad jis didina antioksidanto glutationo, kuris teigiamai veikia insulino sekreciją ir mažina atsparumą insulinui, kuris, kaip manoma, yra susijęs su PCOS, kiekį.

Žurnale „Women’s Health Reviews” paskelbtame straipsnyje teigiama, kad NAC, atrodo, veikia kaip terapinis metodas, gerinantis cirkuliuojančio insulino kiekį, taip pat jautrumą insulinui pacientėms, sergančioms PCOS ir turinčioms hiperinsulinemiją.

NAC taip pat pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, dėl kurio gali pagerėti nėštumo ir gimdymo rezultatai tarp infekcijomis sergančių moterų, kurios yra linkusios patirti priešlaikinį gimdymą. Maždaug 0,6 g NAC dozės per parą gali būti geriamos kartu su progesteronu po 16 nėštumo savaitės, siekiant apsisaugoti nuo priešlaikinio gimdymo pasikartojimo.

Be to, jis gali padėti gydyti paracetamolio perdozavimą nėštumo metu, kuris yra dažniausias vaistų perdozavimas, apie kurį pranešama nėščiosioms.

3. Padeda gydyti kvėpavimo takų problemas skaidydamas gleives

NAC geba mažinti gleivių išskyrimą ir skreplius, taip pat mažinti kosulį, švokštimą ir kvėpavimo sutrikimus. Dėl to jis padeda gydyti tokias ligas kaip lėtinis bronchitas (apibrėžiamas kaip lėtinis produktyvus kosulys, trunkantis ilgiau nei tris mėnesius per dvejus metus iš eilės), taip pat peršalimo ligas ir gripą.

Be to, yra įrodymų, kad jis gali būti papildomas lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (ketvirta pagrindinė mirties priežastis Jungtinėse Amerikos Valstijose) ir emfizemos gydymo būdas.

4. Saugo kepenis ir inkstus

Kai kalbama apie detoksikacijos skatinimą, kuo naudingas N-acetilcisteinas? Be to, kad apsaugo organus nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, kitas panaudojimo būdas – padeda kontroliuoti šalutinį poveikį, susijusį su tam tikrų vaistų ir (arba) narkotikų, ypač paracetamolio, dozių vartojimu.

NAC yra veiksminga priemonė, padedanti gydyti skubų toksinį apsinuodijimą paracetamoliu ir ūminį kepenų nepakankamumą.

NAC injekcijos gali būti skiriamos siekiant sumažinti žalingą perdozavimo poveikį kepenims ir inkstams. Atrodo, kad jis keliais būdais neutralizuoja cheminių medžiagų toksiškumą:

dėl savo dvigubo vaidmens – nukleofilo ir -SH donoro.
papildydamas glutationo kiekį
mažindamas N-acetil-pbenzochinoniminą
atlikdamas hepatoprotekcinius veiksmus, susijusius su antioksidacinėmis savybėmis
Geriausiai toksiškumą mažina, kai jo suvartojama per 8-10 valandų po perdozavimo. Pacientai, suvartoję NAC per aštuonias valandas, paprastai pasveiksta, o hepatotoksiškumo pasireiškimo tikimybė yra mažesnė nei 10 proc. ir jie turi mažą tikimybę patirti rimtų kepenų ir inkstų pažeidimų.

5. Turi nuotaiką pakeliantį ir stabilizuojantį poveikį

Manoma, kad glutamato pusiausvyros sutrikimas yra vienas iš veiksnių, prisidedančių prie nuotaikos ir kognityvinių būklių. Kadangi jis turi įtakos neuromediatoriaus glutamato kiekiui smegenyse, NAC nerimui, depresijai ir kitoms psichikos sveikatos būklėms gydyti gali būti naudingas papildomas gydymo būdas.

Ypač įrodyta, kad jis daro teigiamą terapinį poveikį psichiatriniams sindromams, kuriems būdingas arba oksidacinis stresas, arba impulsyvumas ir kompulsyvumas.

Kaip teigiama žurnalo Psychology Today interneto svetainėje paskelbtame straipsnyje:

Atlikta daugybė šio junginio tyrimų, įskaitant neurovaizdavimo tyrimus, ir jis buvo tiriamas sergant nesuskaičiuojamais sutrikimais – depresija, bipoliniu sutrikimu, OKS, PTSS, šizofrenija, priklausomybėmis, valgymo sutrikimais, Alzheimerio liga ir priklausomybėmis.

Nors dar reikia atlikti daugiau tyrimų, rodančių, kaip NAC veikia smegenyse, yra įrodymų, kad NAC, atrodo, padeda kovoti su ruminacinėmis (sunkiai kontroliuojamomis ekstremaliomis neigiamomis mintimis apie save). Jis gali padėti, kad šie minčių modeliai mažiau vargintų ir mažiau keltų rimtą nerimą ar baimę bei sukeltų depresiją.

6. Gali padėti sustabdyti vėžio vystymąsi

Nors ir neįrodyta, kad tai yra vaistas nuo vėžio, yra įrodymų, kad NAC gali apsaugoti nuo vėžio neutralizuodamas laisvuosius radikalus, kurie pažeidžia DNR. Tyrimų su gyvūnais metu gyvūnai, šeriami NAC, patyrė mažiau ląstelių pažeidimų ir mažiau plaučių, gaubtinės žarnos ir šlapimo pūslės auglių, palyginti su tais, kurie buvo šeriami įprasta dieta.

Memorial Sloan Kettering vėžio centras teigia, kad „laboratoriniuose eksperimentuose NAC trukdo navikų invazijai, metastazėms ir kraujagyslių augimui, tačiau nėra žinoma, kiek šis poveikis pasireiškia žmonėms”.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad yra keletas būdų, kaip NAC gali padėti apsisaugoti nuo tam tikrų rūšių vėžio. Tarp šių būdų yra šie:

genų, dalyvaujančių oksidacinio streso ir uždegimo procesuose, raiškos reguliavimas
antioksidacinės būklės didinimas
mažina uždegiminių citokinų ir baltymų gamybą
Be to, jis gali būti naudojamas siekiant padėti vėžiu sergantiems pacientams įveikti nepageidaujamą poveikį, susijusį su tam tikrais vaistais ir gydymu.

7. Saugo nuo medžiagų apykaitos sutrikimų

Kaip minėta, NAC gerina jautrumą insulinui ir gali padėti tiems, kurie yra linkę į medžiagų apykaitos sutrikimus.

Susiję: NAD papildų nauda ir būdai natūraliai padidinti jo kiekį

Kaip vartoti N-acetilcisteiną – NAC ?

NAC yra be recepto parduodamas junginys, kurį galima įsigyti vietinėje sveiko maisto parduotuvėje kapsulių ir (arba) tablečių pavidalu. Taip pat galima įsigyti pagal receptą injekcijų pavidalu.

Cisteino (sieros turinčios aminorūgšties) yra maisto produktuose, įskaitant vištieną, kalakutieną, kitą mėsą, česnaką, jogurtą ir kiaušinius, o NAC gaunamas tik vartojant papildus arba vaistus.

Nėra nustatytas NAC paros poreikis ar sutarta „optimali NAC papildų dozė”. Ekspertai rekomenduoja kelis mėnesius vartoti tinkamą dozę ir atidžiai stebėti jos poveikį pagrindiniams simptomams – taip sužinosite, ar ji padeda ir kiek jos reikia.

Toliau pateikiamos bendrosios NAC dozavimo rekomendacijos, atsižvelgiant į gydomus simptomus / būklę:

600-1 800 miligramų NAC per parą, atrodo, yra veiksminga daugelio ligų atveju; rekomenduojama pradėti vartoti 600 miligramų kapsules du ar tris kartus per dieną.

Yra įrodymų, kad 2000 miligramų yra saugi dozė daugumai suaugusiųjų.

Didesnių dozių gali prireikti tam tikroms lėtinėms ir degeneracinėms ligoms, įskaitant LOPL, sutrikusią gliukozės kontrolę ir vėžį, gydyti. Pavyzdžiui, kai kurių tyrimų duomenimis, suaugusiesiems, sergantiems LOPL, veiksmingos maždaug 2800 miligramų per dieną dozės, trunkančios iki trijų mėnesių.

Per kiek laiko NAC pradeda veikti?

Tai priklauso nuo būklės, kuriai gydyti jis vartojamas, asmens ir vartojamos dozės.

Į veną vartojamas NAC gali veikti per kelias valandas ir padėti gydyti perdozavimą ir toksiškumą. Kitoms ligoms gydyti gali prireikti iki kelių mėnesių, nors kai kuriems žmonėms jis gali suveikti per kelias savaites.

Kada turėtumėte vartoti NAC, ryte ar vakare?

Jį galima vartoti bet kuriuo patogiausiu paros metu. NAC galima įsigyti 500, 600, 750 ir 1000 mg tabletėmis. Tikėtina, kad norėdami pamatyti rezultatus, turėsite padalyti dozę ir vartoti du ar tris kartus per dieną, todėl apsvarstykite galimybę vartoti vieną kartą ryte ir dar kartą vakare.

Rizika, šalutinis poveikis ir sąveika

Ar NAC yra pavojingas?

Nors daugumai žmonių jį vartoti saugu, galima tam tikra vaistų sąveika ir neigiamos reakcijos. Apskritai dauguma ekspertų mano, kad NAC vartojimas duoda potencialios naudos, kuri nusveria galimą riziką.

Koks yra šalutinis NAC poveikis?

Galimas NAC šalutinis poveikis gali būti toks:

virškinimo sutrikimai ir (arba) skrandžio sutrikimai
viduriavimas
nuovargis ir mieguistumas
prakaitavimas
odos bėrimas
Gali būti nesaugu žmonėms, sergantiems astma, turintiems kraujavimo problemų arba vartojantiems nitroglicerino, įskaitant kraują skystinančius ir tam tikrus kraujospūdį mažinančius vaistus. Jei tai susiję su jumis, prieš vartodami NAC papildus pasitarkite su gydytoju ir aptarkite galimą sąveiką.

Ar NAC veikia inkstus? Ar NAC gali pakenkti kepenims?

Labai didelėmis dozėmis bet kuris papildas gali sukelti kepenų ar inkstų sutrikimų, tačiau, kaip paaiškinta pirmiau, paprastai NAC laikomas kepenų ir inkstų apsauga, o ne žala jiems.

Galutinės mintys apie NAC

N-acetilcisteinas (NAC), cisteino papildas, yra aminorūgštis, padedanti organizmui kurti ir naudoti apsauginius antioksidantus, ypač glutationą (vadinamąjį pagrindinį antioksidantą).
N-acetilcisteinas saugo kepenis ir inkstus, gerina detoksikacijos procesus, be to, turi priešuždegiminį poveikį. Štai kodėl N-acetilcisteino injekcijos vartojamos vaistų perdozavimui ir toksiškumui mažinti.
Kiti naudingi vaistai gali būti naudojami gydant kvėpavimo takų ligas, PCOS, nevaisingumą, metabolinį sindromą ir tam tikrų rūšių vėžį.
N-acetilcisteino nėra maisto produktuose, tačiau cisteino yra. NAC gaunamas tik vartojant papildus arba receptinius vaistus.
Standartinė dozė yra 600-1 800 miligramų per dieną, nors įrodyta, kad saugios yra ir didesnės dozės – apie 2 000 mg per dieną.