Kaip išlaikyti sveiką kūno masės indeksą (KMI)

Žmonės būna įvairių formų ir dydžių. Nors ir gerai, kad pripažįstame savo skirtumus, visiems svarbu išlikti sveikiems. Vienas iš pagrindinių sveikatos rodiklių yra jūsų kūno riebalų procentinė dalis.

Pirmas žingsnis valdant kūno riebalų kiekį – tiksliai išmatuoti, kiek jų turite. Geriausias būdas tai įvertinti – išmatuoti kūno masės indeksą (KMI), pagal kurį apskaičiuojamas kūno riebalų procentas, atsižvelgiant į jūsų ūgį ir svorį.

Suaugusiesiems KMI kūno masės indeksas apskaičiuojamas padalijus jūsų svorį iš ūgio kvadrato. Pasak JAV prevencinių paslaugų darbo grupės, atsižvelgiant į ūgį ir svorį (o ne tik į svorį), KMI padeda nustatyti, ar jums gresia tam tikros ligos.

Koks KMI yra sveikas?

abs
Suaugusiųjų kūno masės indeksas – tai kūno riebalų procentinis kiekis, kuris nustatomas atsižvelgiant į jūsų amžių ir ūgį, pažymi Ligų kontrolės ir prevencijos centras. Įprastai sveiku laikomas toks KMI, kurio KMI yra nuo 18,5 iki 25. Tie, kurių KMI mažesnis nei 18,5, laikomi turinčiais per mažą svorį, o tie, kurių KMI nuo 25 iki 30, laikomi turinčiais antsvorio. Žmonės, kurių KMI yra 30 ir daugiau, laikomi nutukusiais ir turinčiais didelę ligų riziką.

Nors daugumai žmonių KMI matavimai yra standartiniai, kartais pasitaiko taisyklių išimčių. Pavyzdžiui, sportininkams ir žmonėms, kurių raumenų masė didesnė, KMI gali būti apskaičiuotas taip, kad, nepaisant aukšto fizinio pasirengimo lygio, jie laikomi turinčiais antsvorio ar net nutukusiais. Sportininkams svarbu pasitarti su gydytoju ir įsitikinti, kad jie palaiko sveiką kūno riebalų balansą.

Susijęs skaitymas: Kaip išlikti aktyviems ir kodėl tai svarbu jūsų sveikatai

Kokios yra didelio KMI pasekmės sveikatai?

Kai kalbama apie jūsų kūno riebalų kiekį, statymai yra dideli. Nutukimas ir didelis kūno riebalų kiekis turi įvairių pasekmių sveikatai ir gali turėti įtakos bendrai jūsų sveikatai bei gyvenimo kokybei. Šios priežastys yra šios:

aukštas kraujospūdis
Didelis cholesterolio kiekis
Diabetas
Širdies ligos
Insultas
Tulžies pūslės liga
Osteoartritas
Miego apnėja
Lėtinis uždegimas ir skausmas
Tam tikros vėžio rūšys
Psichikos sutrikimai, pavyzdžiui, nerimas ir depresija
Padidėjusi mirties rizika
Kaip išmatuoti KMI
Kasmetinio sveikatos patikrinimo metu gydytojas paprastai išmatuoja jūsų ūgį ir svorį. Remdamasis šia informacija, jis nustatys jūsų KMI. Tarp apsilankymų pas gydytoją galite savarankiškai stebėti savo KMI sverdamiesi ir naudodamiesi KMI skaičiuokle, kad gautumėte naujausius matavimus.

Vaikų ir paauglių KMI matavimas

Vaikų ir paauglių KMI matuojamas pagal tą pačią formulę, kaip ir suaugusiųjų KMI, tačiau atsižvelgiant į amžių ir lytį. Taip yra todėl, kad KMI svyravimai vaikų vystymosi laikotarpiu gali pakreipti svarstykles. Pasikalbėkite su savo vaiko pediatru apie tai, kaip kinta jo KMI ir ko tikėtis jam augant.

Kaip palaikyti sveiką KMI

Pirmiausia pabandykite per savaitę 150 minučių užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine veikla arba 75 minutes intensyvia aerobine veikla. Ne mažiau svarbu išlikti hidratuotam ir subalansuotai maitintis. Jei jūsų KMI nėra toks, koks turėtų būti, galbūt norėsite sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį ir padidinti fizinį krūvį.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei jūsų KMI rodiklis neatitinka sveiko percentilio, laikas kreiptis į specialistą. Pasikonsultuokite su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju, kad jis patartų, kaip galite pasiekti sveiką kūno riebalų balansą. Jei reikia, gali tekti kreiptis į dietologą, kad pasiektumėte savo sveikatos tikslų.