Biologinio grįžtamojo ryšio terapija: 6 mokslo remiami pranašumai

Biologinio grįžtamojo ryšio terapija - dr. Ax

Įvairios biofeedback terapijos formos, atliekamos naudojant tam tikrus raumenų atsipalaidavimo, kvėpavimo ir protinius pratimus, dabar įrodomos daugeliu tyrimų, kuriais gydoma daugiau nei dešimt sveikatos būklių.

Bet kaip veikia ši proto ir kūno intervencija? Iš pradžių biologinio grįžtamojo ryšio terapija padeda sumažinti įvairiausius simptomus, nes sumažina simpatinį susijaudinimą. Nustatydami ir keisdami tam tikrą psichinę veiklą ir fizines reakcijas, biofeedback moko pacientus padėti reguliuoti savo nesąmoningus kūno procesus ir geriau kontroliuoti reakciją į stresą. Biofeedback terapija, be kitų dalykų, veikia kaip natūralus nuskausminamasis ir natūralus vaistas nuo galvos skausmo.

Kai kurie ekspertai naudoja metaforą „išmokti įdėti golfo kamuoliuką“, kad apibūdintų, kaip veikia biofeedback. Kai kas nors praktikuoja dėti ir pamatyti, kur kamuolys eina, atsiliepimai padeda pagerinti kitą smūgį. Atsižvelgus į biologinį grįžtamąjį ryšį, pacientas stebi savo fiziologinių reakcijų matavimus – ir judant sveikiau, vyksta teigiamas sustiprinimas ir mokymasis.

Peržiūrėjęs daugiau nei 60 tyrimų, susijusių su biofeedback’u, Londono King’s College psichiatrijos institutas biofeedback terapiją apibūdino kaip „neinvazinę, veiksmingą psicho-fiziologinę psichikos sutrikimų intervenciją“, padarydamas išvadą, kad daugiau nei 80 procentų tyrimų pranešta apie tam tikrą klinikinį lygį. simptomų sumažėjimas dėl biologinio grįžtamojo ryšio poveikio. (1) Remiantis jų tyrimais, biologinio grįžtamojo ryšio intervencijos buvo sėkmingai naudojamos gydant įprastus sutrikimus, įskaitant nerimą, autizmą, depresiją, valgymo sutrikimus ir šizofreniją.

Tačiau biologinio grįžtamojo ryšio terapija yra naudinga ne tik psichikos sutrikimams valdyti, bet ir vis dažniau gydant traumų atsigavimą ir lėtinį skausmą. Kadangi terapeutai dabar siūlo keletą skirtingų biologinio grįžtamojo ryšio būdų, ekspertai rekomenduoja pacientams sesijų metu išbandyti kelis biologinio reguliavimo metodus. Įrodyta, kad tai efektyviausia žymiai sumažinant simptomus.

Kas yra „Biofeedback“?

Biologinio grįžtamojo ryšio terapija yra tam tikra mokymo programa, kurios tikslas yra išmokyti pacientus kontroliuoti nevalingus fiziologinius procesus – turint omenyje tuos, kurie yra ir psichiniai, ir fiziniai – kurie prisideda prie skausmingų simptomų ir kančios. M. Paskelbta ataskaita Psichikos sveikata šeimos medicinoje biologinio grįžtamojo ryšio apibrėžimas yra „proto ir kūno technika, kai asmenys mokosi modifikuoti savo fiziologiją, kad pagerėtų fizinė, psichinė, emocinė ir dvasinė sveikata“. (2)

Biologinio grįžtamojo ryšio terapija kartais naudojama norint valdyti aukštą kraujospūdį, raumenų skausmą ar įtampą, nerimą, IBS simptomus ir nemigą. Ką bendro turi tiek daug šių sveikatos problemų? Juos sukelia arba bent jau pablogina lėtinis stresas. Dėl šios priežasties kai kurie ekspertai mano, kad biologinis grįžtamasis ryšys yra naudingas ir gali pagerinti bendrą sveikatą, nes jis veiksmingas kaip natūralus streso malšinimas technika.

Kaip veikia biofeedback terapija?

Čia apžvelgiama, ko galite tikėtis iš biofeedback terapijos seanso:

 • Apmokytas biologinio grįžtamojo ryšio terapeutas pirmiausia įvertina paciento būklę, paprastai atlikdamas kelis tyrimus. Šie testai padeda praktikuojančiam asmeniui nustatyti, kaip jų simptomai gali būti sumažinti, mokant manipuliuoti nevalingu fiziniu ir psichiniu elgesiu.
 • Biologiniam grįžtamam ryšiui reikalinga specializuota įranga. Biofeedback aparatas paverčia fiziologinius signalus (pvz., Širdies plakimą ir smegenų bangas) į reikšmingą paciento suprantamą informaciją. Biofeedback terapijose dažnai naudojami testų tipai, kurie matuoja odos temperatūrą, širdies ritmą, raumenų įtampą ir smegenų bangų veiklą. Biofeedback aparatai, naudojami atliekant šiuos tyrimus, apima odos paviršiaus, elektromiografijos ir MRT smegenų nuskaitymus. (3)
 • Šiuo metu populiariausias biofeedback terapijos tipas, kurį atlieka gydytojai, vadinamas „elektroencefalografiniu neurofeedbacku“. Nerimo sutrikimai yra svarbiausias sveikatos problemų tipas, gydomas per šį biologinio grįžtamojo ryšio mokymą, nors kiti populiarūs naudojimo būdai yra skausmo valdymas. Daugelyje biofeedback nustatymų maži elektrodai pritvirtinami prie paciento odos. Tai siunčia grįžtamąjį ryšį matomam monitoriui, stebėdamas ir rodydamas paciento fiziologinius simptomus.
 • Kadangi užsiėmimai reikalauja aktyvaus paciento dalyvavimo, biofeedback terapija yra šiek tiek panaši į tam tikrus fizinės terapijos (PT) aspektus. Kaip ir PT, biofeedback mokymas paprastai apima pratimus namuose tarp užsiėmimų, apima bandymus ir klaidas, siekiant nustatyti, kas geriausiai veikia ir reikalauja paciento kantrybės.
 • Daugelis biofeedback terapijos seansų trunka apie 30–60 minučių. Įprastinis gydymo kursas paprastai trunka nuo dviejų iki trijų mėnesių, kad gautų kuo daugiau naudos. Tačiau kai kurie pacientai nusprendžia dalyvauti biologinio grįžtamojo ryšio terapijoje daug ilgiau, kartais net metus. Tikslas yra tai, kad pacientas galėtų savarankiškai praktikuoti savireguliacijos metodus, kurių išmoko iš savo terapeuto, net ir pasibaigus oficialiems užsiėmimams, o stebėjimo aparatai nebenaudojami.

Kam naudinga grįžtamojo ryšio terapija?

Psichologai ir sporto treneriai jau kelis dešimtmečius naudoja grįžtamąjį ryšį. Klivlando klinika šiuo metu yra didelio tyrimo, kuriame siekiama išplėsti biologinio grįžtamojo ryšio naudojimą, taikymą trims pacientams, kuriems to reikia, – tiems, kurie serga vainikinių arterijų liga, diabetu ir išsėtine skleroze. Moksliniai tyrimai ir toliau remiasi biofeedback’o naudojimu siekiant pagerinti šių pacientų gyvenimo kokybę.

Sąlygos, kurios paprastai gydomos biofeedback terapija, dabar apima:

 • Lėtinis skausmas
 • Raumenų įtampa ar spazmai
 • Šlapimo nelaikymas (dažni raginimai šlapintis)
 • Aukštas kraujospūdis (hipertenzija)
 • Įtampa ar migreniniai galvos skausmai
 • TMJ simptomai (temporomandibulinio sąnario disfunkcija)
 • Miego sutrikimas ar nemiga
 • Virškinimo simptomai, įskaitant vidurių užkietėjimą, IBS ir viduriavimą
 • Nerimas ir depresija
 • Valgymo sutrikimai
 • ADHD ir autizmo spektro sutrikimai
 • Epilepsija
 • Vėžys atsigauna
 • Širdies liga
 • Ir beveik bet kuri kita būklė, kurią dar labiau pablogina stresas
Biologinio grįžtamojo ryšio terapija - dr. Ax

Tie, kuriems galėtų būti naudingi biologinio grįžtamojo ryšio mokymai, yra šie:

 • Kiekvienas, kuriam taikomas įprastas gydymas be atsako
 • Žmonės, kurie netoleruoja vaistų arba yra kontraindikuotini
 • Nėščios ar krūtimi maitinančios moterys
 • Pacientai, kurie vertina savikontrolę ir dalyvauja savo terapijoje

6 Biofeedback terapijos pranašumai

1. Sumažina galvos skausmus

Kadangi tai gali sumažinti kieno nors reakciją į stresą, klinikiniai tyrimai parodė, kad biologinis grįžtamasis ryšys veiksmingai sumažina įtampos ir migrenos galvos skausmo dažnį ir sunkumą. Viename Harvardo medicinos mokyklos paskelbtame tyrime nustatyta, kad biologinio grįžtamojo ryšio mokymai daugeliui pacientų leido sumažinti priklausomybę nuo vaistų nuo skausmo ir apskritai patirti mažiau skausmo. (Nors tyrėjai taip pat nustatė panašią naudą mokydami pacientus vien tik bendrų atsipalaidavimo būdų, papildomai nenaudodami biofeedbacko.)

Harvardo tyrimo pacientai taip pat sužinojo skausmo teorijas, susijusias su atsipalaidavimo metodais. Dalis taip pat mokėsi papildomo mokymo apie grįžtamąjį ryšį. Visiems pacientams statistiškai reikšmingai sumažėjo galvos skausmo dažnis ir sunkumas per pirmuosius 12 mėnesių; ta išmoka tęsėsi 36 mėnesius. Abi grupės taip pat pranešė apie mažesnį vaistų vartojimą ir mažesnes medicininės priežiūros išlaidas. (4)

2. Padeda gydyti vidurių užkietėjimą

Biofeedback terapija laikoma nusistovėjusiu gydymo metodu pacientams, sergantiems keliomis lėtinio vidurių užkietėjimo formomis (įskaitant disinerginį tuštinimąsi ir išmatų nelaikymą). Atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai parodė, kad simptomai pagerėja 70–80 procentų visų pacientų, kurie gydymo centruose dalyvauja specialiuose biofeedback mokymuose. (5a)

Terapeutai dabar naudojasi biologiniu grįžtamuoju ryšiu, kad padėtų mokyti pacientus, kenčiančius nuo pasikartojančio vidurių užkietėjimo, geriau suvokti ir kontroliuoti savo virškinimo sistemos raumenis, susijusius su tuštinimu. Pavyzdžiui, sutrikusios tiesiosios žarnos pojūtis ir prastas gebėjimas spausti pilvo raumenis yra koreguojami naudojant biofeedback manevrus. Nors visuotinėje populiacijoje vis dar egzistuoja kliūtys biologiniam grįžtamam ryšiui (įskaitant draudimo trūkumą, atstumą iki vietinių gydymo įstaigų ir ūmias medicinines problemas), mokslininkai toliau stengiasi tobulinti būdus, kaip pasiūlyti biologinio grįžtamojo ryšio terapiją prieinamu būdu tiems, kurie turi rimtų virškinimo problemų.

Kitas tyrimas atskleidė, kad tiek namuose, tiek biure atliekama biologinio grįžtamojo ryšio terapija buvo veiksminga „visiško savaiminio tuštinimosi skaičiui per savaitę ir paciento pasitenkinimui žarnyno funkcija“. (5b) Tokie tyrimai kaip šis rodo galimybę išplėsti biologinio grįžtamojo ryšio galimybes per namų sesijas, nenutraukiant veiksmingumo.

3. Sumažina nerimą

Biologinis grįžtamasis ryšys padeda pacientams geriau suvokti, kaip sąveikauja jų mintys, jausmai ir elgesys. Štai kodėl jis dažnai naudojamas kartu su kitomis terapijomis, įskaitant kognityvinę elgesio terapiją (CBT) arba sąmoningumo meditacijos treniruotes, siekiant sumažinti kieno nors reakciją į stresą.

Priešingai nei kai kurios gydymo formos, pvz., Vaistai, biologinio grįžtamojo ryšio terapija yra mokymo procesas. Biologinio grįžtamojo ryšio terapeutai moko pacientus daugiau dėmesio skirti būdams, kaip stresas veikia kūną. Pavyzdžiui, dėl nerimo kažkam pagreitėja širdies susitraukimų dažnis, įsitempia raumenys ir nerimauja protas. Tai savo ruožtu apsunkina miegą ir atsipalaidavimą. Tikslingai sekant simptomus ir mokantis vėl ir vėl juos sumažinti naudojant grįžtamąjį ryšį kaip orientyrą, atsipalaidavimas tampa geriau įgyvendinamas.

4. Sumažina lėtinį ir trumpalaikį skausmą

Rasti nefarmakologinių metodų, kaip kontroliuoti trumpalaikį (ūminį) ir lėtinį skausmą, dabar tampa kaip niekad svarbu, atsižvelgiant į tai, kiek daug dėmesio buvo skiriama skausmą malšinančių vaistų priklausomybei.

Vieno tipo biologinis grįžtamasis ryšys, neurofeedback (dar vadinamas EEG-biofeedback), yra naudojamas daugelyje gydymo būdų kaip alternatyvus skausmo mažinimo metodas. Jis naudojamas tokiems dalykams kaip insultas, potrauminiai įvykiai, galvos skausmai, traumos, lėtinė raumenų įtampa, diabetinis neuropatinis skausmas ir vėžys. Kai kurie įrodymai rodo, kad norint gauti didžiausią naudą reikia apie 40–60 treniruočių. Kai kurie tyrimai rodo, kad ši suma gali sukelti iki 50 procentų mažiau skausmo, priklausomai nuo būklės. Laimei, tyrimai rodo, kad tai naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems. (6)

5. Ar gali padėti pagerinti širdies sveikatą

Tyrimai rodo, kad biofeedback terapija padeda pagerinti širdies ritmo kintamumo ir simpatinės nervų sistemos sužadinimo kontrolę. Šis neuro-kardio derinys yra atsakingas už daugelį fizinių žmogaus reakcijos į stresą padarinių. Biologinio grįžtamojo ryšio mokymai taip pat yra svarbūs gydant širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijas, įskaitant nerimą, miego sutrikimus ir depresiją.

Viena iš biologinio grįžtamojo ryšio formų, vadinamų streso valdymu pagal biofeedbacką (BFSM), ypač skirta širdies ir kraujagyslių ligoms valdyti. Ja siekiama sumažinti pernelyg didelę autonominės nervų sistemos aktyvaciją. (Per didelis aktyvinimas gali neigiamai paveikti širdį.) Šis terapijos modelis gali sumažinti psichologinę įtampą, pagerinti gyvenimo kokybę ir pagerinti širdies ligomis sergančių žmonių klinikinę būklę. 2011 m. Tyrimas, paskelbtas Klivlando klinikos medicinos žurnalas siūlo BFSM naudoti …