Kas yra Keto dieta ir ar ji veikia? (Paskelbta 2021 m.)

Taip. Bet mes nežinome, nei veiksmingai, nei kiek ilgai.

Iki Aušra MacKeen

Neseniai atlikta registruotų dietologų apklausa vėl įvardijo mažai angliavandenių turinčią keto dietą kaip populiariausią dietą JAV. Šios dietos naudojimas yra riebalai ir jų apkrova – iki didelių 90 procentų dienos kalorijų.

Jos gerbėjai (ir rinkodaros specialistai) maitina socialinę žiniasklaidą nuotraukomis prieš ir po jų, priskirdami dietą už gyvenimą pakeitusį svorio netekimą ar kitus padarinius. Jie sukioja sviestą į kavą, prisikrauna sūrio ir valgo vienišus mėsainius be savo bestiečio: bandelės. Kai bhaktai siekia ketozės – kai kūnas pradeda deginti riebalus, o ne gliukozę kaip pagrindinį energijos šaltinį, tokios kaip pagrindiniai grūdai, ankštiniai augalai, vaisiai ir krakmolingos daržovės, iš esmės nustumiama nuo lėkštės.

„Amerikoje yra karbofobijos būsena“, – sakė Whitney Linsenmeyer, Mitybos ir dietologijos akademijos atstovė.

Dieta sveikinama dėl to, kad numeta kilogramų, sudegino daugiau kalorijų, sumažino alkį, susitvarkė cukrinis diabetas, gydoma vaistams atspari epilepsija, gerinamas kraujospūdis ir mažinamas cholesterolio kiekis, taip pat trigliceridai, pagrindinė riebalų kaupimosi forma organizme. Žmonės taip pat pranešė apie pagerėjusią koncentraciją. „Mes matome gana dramatišką naudą“, – sakė dr. Williamas Yancy’as, „Duke“ dietos ir fitneso centro direktorius.

Pirma, žodis: pasirinkti valgymo planą ar požiūrį į valgymą yra labai asmeniška. Kiekvieno kūnas, skonis ir fonas yra unikalūs. Geriausias būdas vartoti maistą yra tas, kai esate sveikas ir puoselėjamas ir kuris atitinka jūsų socialines ir kultūrines nuostatas. Jei norite gauti patarimų, rekomenduojama pasikonsultuoti su registruotu dietologu.

Kas yra ketogeninė mityba?

„Tipišką“ ketogeninę dietą sudaro mažiausiai 70 procentų kalorijų, gaunamų iš riebalų, mažiau nei 10 procentų – angliavandeniai ir mažiau nei 20 procentų – baltymai. Ketogeninė mityba, ilgai vartojama vaikų epilepsijai gydyti, reikalauja, kad 90 proc. Dienos kalorijų būtų gaunama iš riebalų, o baltymų ar angliavandenių kiekis skiriasi, jei tai yra 4 gramai riebalų už kiekvieną 1 gramą angliavandenių ir baltymų, teigia Amerikos epilepsijos draugija. Tai gali reikšti daugybės sūrio, sviesto, kiaušinių, riešutų, lašišos, šoninės, alyvuogių aliejaus ir krakmolo neturinčių daržovių, tokių kaip brokoliai, žiediniai kopūstai, žalumynai ir špinatai, malimą. Aritmetikos srityje užginčytos programos ir internetinės programos gali atlikti matematiką. (Nesvarbu, keto mityba labai skiriasi nuo USDA mitybos rekomendacijų, kai 45–65 proc. Visų kalorijų turi būti angliavandeniai, 20–35 proc. Riebalų ir 10–35 proc. Baltymų.)

Ketogeninės dietos tikslas – per riebalų apykaitą patekti į ketozės būseną. Esant ketogeninei būsenai, organizmas energijai iš esmės naudoja riebalus, o ne angliavandenius; esant mažam angliavandenių kiekiui, riebalai gali būti paversti ketonais, kad degintų kūną.

Sergant ketoze, įprastas suaugęs žmogus kasdien turi neviršyti 20–50 gramų grynųjų angliavandenių (matuojamas kaip bendras angliavandenių kiekis atėmus skaidulas). Peržengti šią ribą lengva: į storą duonos riekelę įpilama 21 angliavandenio, vidutinio obuolio – 25 ir puodelio pieno 12. „Tai labai riboja“, – sakė Carla Prado, docentė ir Albertos universiteto Žmonių mitybos tyrimų skyriaus direktorė. . Tai ne tik duona ir soda, bet ir daug cukraus turintys vaisiai ir krakmolingos daržovės, pavyzdžiui, bulvės, taip pat per daug baltymų. Be to, besilaikantys dietos turi būti labai budrūs dėl paslėptų angliavandeniai, dažnai nematomi akiai, tačiau padengiantys, atrodytų, keto draugišku keptu sūriu.

Ar galiu numesti svorio laikydamasi keto dietos?

Taip. Žinoma, per trumpą laiką tai atrodo taip. Per pirmuosius du ar šešis mėnesius yra įrodymų, kad labai mažai angliavandenių vartojanti mityba gali padėti numesti daugiau svorio nei įprasta mityba, kurioje yra daug angliavandenių ir mažai riebalų, rodo nauja literatūros apžvalga apie mažai angliavandenių turinčias mitybas. Asociacija.

„Per dvylika mėnesių šio pranašumo iš esmės nebeliko“, – sakė Carol F. Kirkpatrick, Idaho valstybinio universiteto sveikatingumo centro direktorė ir pagrindinė naujos literatūros apžvalgos autorė.

Po to atrodo, kad svorio kritimas išlygina tuos du populiarius dietos režimus. Ji teigė, kad keto buvo geriausiai naudojamas norint pradėti dietą, prieš pereinant prie angliavandenių vartojimo, kurio galite laikytis ilgesnį laiką.

Per kiek laiko reikia pamatyti keto dietos rezultatus?

Kai kuriems tai žadėta dietų šalis. Užuot sukandę morkų lazdeles, jie gali be kaltės prisipildyti chorizo ​​kiaušinienės. Iš tiesų, kai kurie įrodymai rodo, kad žmonės, sergantys ketoze, jaučiasi mažiau alkani ir turi mažiau potraukio.

„Štai kodėl jis tapo toks populiarus plačiajai visuomenei“, – sakė dr. Mackenzie C. Cervenka, Johns Hopkinso ligoninės suaugusiųjų epilepsijos dietos centro medicinos direktorė. „Nes kai jau esate ketozėje, lengva sekti“. Paprastai, norint patekti į valstybę, užtrunka nuo vienos iki keturių dienų, sako gydytojai, tačiau tai priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, aktyvumo lygio: pavyzdžiui, bėgikas gali ten sprukti greičiau nei bulvė su sofa.

Keto mityba, atrodo, duoda greitus rezultatus: gali atrodyti, kad pirmieji kilogramai nuslydo. Tai gali būti viliojanti, bet tikėtina, kad vandens svoris. Dietologai sako, kad energija atimta iš energijos. Pasak dr. Linsenmeyerio, kuris taip pat yra Sent Luiso universiteto Didaktinės dietologijos programos direktorius, galite visiškai priaugti svorio bet kuriai mitybai, jei vartojate 5000 kalorijų per dieną.

„Nėra taip, kad tai stebuklingai pakeis jūsų medžiagų apykaitą ten, kur kalorijos nebesvarbios“, – sakė ji. Ir atnaujinus angliavandenių kiekį, vandens svoris vėl grįžta.

Ar tai suktybė?

Šaltinis: skaitykite visą straipsnį