Vaisių dietos nauda prieš pavojus

Vaisinė dieta - daktaras Axas

Ar jūs kada nors skaitėte apie Steve Jobs dietą? Na, atrodo, kad tai gana dažnai keitėsi, tačiau kurį laiką jis laikėsi vaisių dietos. Kitu metu jis dar labiau apribojo savo mitybą tik vienu ar dviem vaisiais ar daržovėmis. (1)

Ruošdamasis vaidinti poną Jobsą dar 2013 m., Aktorius Ashtonas Kutcheris iš tikrųjų įsitraukė į kino vaidmenį ir net pats laikėsi vaisių dietos. Kaip tai pavyko? Visai nelabai gerai. Kutcheris atsidūrė ligoninėje likus vos dviem dienoms iki to laiko, kai turėjo pradėti filmuoti. (2)

Taigi, kas yra vaisius? Vaisininkas yra asmuo, kuris daugiausia arba išimtinai gyvena vaisiais. Jei manote, kad tai skamba kaip dar viena iš tų ekstremalių mados dietų, aš su jumis nesutikčiau. Bandymas gyventi laikantis vaisių dietos, ypač ilgą laiką, reiškia tiek daug maistinių medžiagų, kurios yra gyvybiškai svarbios mūsų sveikatai, praradimą, o ekspertų teigimu, rizika netinkamai maitintis yra itin didelė. (3)

Deja, trūksta vaisių dietos tyrimų, tačiau, mano manymu, tai nėra ideali dieta, ypač turint omenyje visas kitas sveikesnes dietas, kurios mums šiandien yra prieinamos.

Kas yra vaisius?

Vaisininkas yra tas, kuris laikosi vaisių dietos. Vaisininkai gyvena išimtinai arba daugiausia iš vaisių, tiksliau, paprastai iš žalių vaisių. Kai kurie vaisių augintojai į racioną įtraukia riešutus ir sėklas, tačiau daržovėms, grūdams ir visiems gyvūninės kilmės produktams paprastai netaikomos ribos.

Taigi ar galite gauti valgydami riešutų ir uogų dietą? Na, riešutus ir sėklas įtraukti į vaisių dietą tikrai geriau nei griežtai valgyti vien vaisius, nes riešutai ir sėklos prideda labai reikalingų baltymų ir riebalų. Tačiau vaisingoje dietoje vaisiai sutelkti tiek daug, kad tas, kuris laikosi šios dietos, praleidžia didžiulį kiekį sveiko maisto ir maistinių medžiagų.

Akivaizdu, kad yra tam tikrų variantų, kiek vaisių šiais laikais valgo kai kurie vaisių augintojai. Priklausomai nuo šaltinio, jei 50–75 proc. Dienos kalorijų gaunate iš vaisių, jums gali tekti vadintis vaisių augintoju. (4)

Ar vaisių augintojai sveiki? Jie akivaizdžiai valgo daug vaisių, į kuriuos techniškai įeina maisto produktai, kuriuos mes dažnai laikome daržovėmis, pavyzdžiui, pomidorai, agurkai, paprikos ir cukinijos. Avokadai taip pat laikomi vaisiais, todėl jie tinka ir vaisių augintojams, ir, laimei, todėl, kad tai yra vienas iš nedaugelio vaisių, kuriame iš tikrųjų yra daug riebalų.

Kita gera priežastis, dėl kurios daugelis klaidingų daržovių iš tikrųjų yra vaisiai, yra tai, kad jose visų cukraus kiekis yra daug mažesnis, palyginti su maisto produktais, kuriuos dažniausiai laikome vaisiais, tokiais kaip bananai, melionai ir vynuogės. Tačiau net ir pasirinkus daugybę vaisių, vaisių dietai vis tiek trūksta – nuo baltymų iki riebalų iki daugelio pagrindinių vitaminų ir mineralų.

Ar galite gyventi laikydamiesi tik vaisių dietos? Ar įmanoma sėkmingai būti vaisingu? Pasak Didžiosios Britanijos dietologų asociacijos atstovo Gaynoro Bussello: (5)

Praktiškai neįmanoma gauti visų reikalingų maistinių medžiagų. Praleistumėte nepakeičiamų riebalų rūgščių. Vienas iš didžiųjų yra B12, ir jūs galite gauti anemiją, jei nepakaks. Kalcio, baltymų ir geležies trūkumas sukeltų nuovargį ir mieguistumą. Jums būtų būdinga osteoporozė. Imuninė funkcija tikriausiai būtų gana žema. Ne veltui turime turėti daiktų iš visų skirtingų maisto grupių.

Visiškai sutinku su ponu Bussellu – vaisinga dieta tiesiog neprilygsta optimaliai sveikatai, ypač ilguoju laikotarpiu.

Taigi ar sveika valgyti tik vaisius? Tai priklauso nuo to, ko klausiate ar kokias istorijas girdite iš žmonių, kurie iš tikrųjų išbandė šią vaisių dietą. Galbūt girdėjote apie Kutcherio sveikatos paniką kelerius metus atgal. Žvaigždė patyrė sunkius skrandžio skausmus, kurie buvo priskirti jo kasos problemai. Priežastis? Visų vaisių dieta, vaisių dieta, kurią Kutcheris ėmė modeliuoti pagal labai įprastą paties Jobso valgymo režimą.

Kutcheris sakė: „Aš buvau tarsi dvigubai labiau skausmingas, o mano kasos lygis buvo visiškai neišmuštas, o tai buvo visiškai siaubinga, atsižvelgiant į viską.“ (6)

Ką Kutcheris gali pasakyti, turėdamas omenyje „viską apsvarstyti“, yra tai, kad buvo žinoma, jog Džobsas laikėsi visų vaisių dietos ir mirė nuo kasos vėžio būdamas tik 56 metų. Pasak Walterio Isaacsono biografijos „Steve’as Jobsas“, Jobsas pradėjo dietas, pvz., „Visų vaisių“ dietą, pirmus metus kolegijoje.

Nors vaisių dietos planas ir kiti yra organizmo detoksikacijos būdas, daugelis gydytojų ir dietologų yra susirūpinę dėl vaisių dietos galimo poveikio jūsų sveikatai, ypač jei laikomasi vienos iš šių dietų.

Vaisininkas prieš veganą

Kaip šios dvi dietos palyginamos? Tiek vegetariškos, tiek veganiškos dietos yra vegetariškos dietos pogrupiai. Būdamas veganas ar vaisių augintojas reiškia, kad daug labiau apriboji savo mitybą nei vegetaras, kuris daugiausia vengia mėsos.

Veganai iš tikrųjų valgo daug daugiau maisto produktų nei vaisių augintojai. Veganai be mėsos paprastai vengia gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip sūris ir pienas, tačiau jie vis tiek valgo daržoves ir grūdus. Tikras vaisių augintojas paprastai nedaro jokių išimčių iš visų vaisių dietos, nebent prideda riešutų ir sėklų.

Vaisių dietos planas - daktaras Axas

Dietos planas

Pasak Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento, suaugusieji turėtų turėti pusantro-du puodelius vaisių per dieną, o tas „vaisius“ prilygsta tikram vaisiaus gabalui ar kažkam, kas pagaminta iš 100 procentų grynų vaisių sulčių. (7) Tipiškas vaisių augintojas tikrai turi žymiai daugiau nei siūloma daugiausia du puodeliai vaisių per dieną.

Pasak „Fruitarian Foundation“, daugiausia reikėtų valgyti tik vaisius, tačiau negalima maišyti vaisių, todėl tarp skirtingų vaisių rūšių vartojimo reikia palaukti bent 90 minučių. Taip pat galite valgyti tiek šviežių vaisių, kiek norite („kol pasijusite patenkinti“), bet ribotą kiekį džiovintų vaisių, ir neturėtumėte valgyti visai, jei nesate alkanas. Tam tikru dienos metu taip pat rekomenduojami tam tikri vaisiai, tačiau bet kuriuo metu leidžiama: (8)

  • Bananas
  • Citrinos sulčių
  • Avokadas (tik visiškai subrendęs)
  • Kokosas
  • Alyvuogės (be chemikalų)
  • Žalieji kaštonai, anakardžiai, Brazilijos riešutai, lazdyno riešutai, migdolai ir pušies riešutai

Taigi, kodėl kai kurie žmonės nusprendžia laikinai ar ilgesnį laiką išbandyti vaisių dietą? Teigiama, kad įmanomos priežastys, kodėl kažkas nusprendžia tapti vaisingu, yra: (9)

  • Norint numesti svorio ir (arba) sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį
  • Į detoksikaciją
  • Kad nereikėtų gaminti
  • Valgyti taip, kad būtų draugiškiau aplinkai

Pavojai

Be to, tiesa, kad vaisiuose yra daug antioksidantų, ypač vitamino C ir beta-karotino, kurie, kaip žinoma, daro teigiamą poveikį sveikatai. Vis dėlto, atrodo, kad bloga vaisių dieta nusveria gėrį.

Pasak Melissa Moore, Mitybos ir dietologijos akademijos atstovės spaudai, kai vaisiai yra vienintelis suvartojamas maistas, jūs praleidžiate daug būtinų maistinių medžiagų. (10)

Tai nėra nieko nelengva, nes maistinių medžiagų trūkumas padidina visų mažų ir didelių sveikatos problemų galimybę. Štai keletas galimų pavojų sveikatai, kai kalbama apie vaisinę dietą:

1. Padidėjusi svorio augimo rizika

Laikydamiesi vaisių dietos, galite numesti svorio, tačiau tikėtina, kad tai vėl atsinaujins, kai nustosite laikytis dietos, arba netgi galite labiau priaugti svorio valgydami tiek daug vaisių.

Pasak Klivlando klinikos Žmonių mitybos centro registruotos dietologės ir ambulatorinės mitybos vadovės Lauros Jeffers, „Laikydamiesi vaisių dietos, galite numesti svorio, tačiau nemanau, kad tai tikra nauda. Bet kokie nuostoliai greičiausiai išnyks, jei atsisakysite dietos, o jūsų svoris vėl augs. “ (11)

Vartojant daug vaisių, suvartojama daug cukraus, todėl nenuostabu, kad svorio augimas yra viena iš pagrindinių vaisių dietos rizikų.

2. Baltymų trūkumas

Viena iš gyvybiškai svarbiausių maistinių medžiagų yra baltymai. Baltymai yra molekulės, sudarytos iš mažesnių molekulių, žinomų kaip amino rūgštys. Jie naudojami kuriant praktiškai viską kūne, pradedant oda, plaukais ir nagais, baigiant hemoglobinu kraujyje.

Baltymų gali būti sausumos gyvūnų, taip pat žuvų ir paukščių mėsoje. Baltymai suteikia ir riešutai, sėklos, pupelės ir pieno produktai. Taip pat yra neskaldytų grūdų, turinčių baltymų, tokių kaip rudieji ryžiai, sveiki kviečiai, kinoja ir miežiai.

Vieninteliai kietieji baltymų šaltiniai, kuriuos leidžiama vartoti daugumoje vaisių dietų, yra nedideli tam tikri riešutai ir sėklos. Vartojant visų vaisių ar beveik visų vaisių dietą, labai lengva atsikratyti kasdienio baltymų poreikio, dėl kurio trūksta baltymų.

3. Nulis gerų riebalų

Kitas didelis vaisių dietų rūpestis yra gerųjų riebalų, ypač nepakeičiamų omega-3 riebalų rūgščių, trūkumas. Esminių riebalų rūgščių ir kitų gerųjų riebalų vartojimas yra gyvybiškai svarbus daugeliui kūno funkcijų, įskaitant tinkamą hormonų ir smegenų funkcijų palaikymą.

Vaisinė dieta leidžia tik keletą gerų riebalų šaltinių minimaliu kiekiu. Vieni geriausių omega-3 riebalų rūgščių šaltinių, kurių neleidžiama laikytis vaisių dietos, yra laukinės sugautos lašišos ir sardinės.

4. Maistinių medžiagų trūkumai

Baltymai ir gerieji riebalai nėra vieninteliai dalykai, kuriuos organizmas gali išeikvoti laikydamasis vaisių dietos. Vitaminuose ir mineraluose, kurių trūksta vaisių dietoje, taip pat yra kalcio, geležies, cinko, vitamino D, taip pat visų B grupės vitaminų. Dabar tai yra labai svarbių maistinių medžiagų sąrašas.

Mes kalbame apie maistines medžiagas, kurios yra būtinos sveikai mūsų kūno veiklai kasdien. Pavyzdžiui, pastebėsite, kad vaisiai nėra įtraukti į mano didelio vitamino D maisto produktų sąrašą. Mažas vitamino D kiekis buvo susijęs su nutukimu, krūties vėžiu, storosios žarnos vėžiu, prostatos vėžiu, depresija ir aukštu kraujospūdžiu. (12)

Tęsiamas sąrašas su galimais pavojais sveikatai, su kuriais galite susidurti, kai trūksta vienos ar daugiau bet kurios žmogaus sveikatai gyvybiškai svarbios maistinės medžiagos, kurios nėra paplitusios daugumoje vaisių mitybos planų.

5. Pavojingas insulino kiekiui ir diabetikams

Spėkite, kas yra bendra visiems vaisiams? Cukraus kiekis. Keliose yra mažiau cukraus, pavyzdžiui, avokaduose ir uogose, tačiau apskritai daugumoje vaisių natūraliai yra gana daug cukraus. Taip, tai gali būti natūralūs cukrūs, tačiau jei esate diabetikas, prediabetikas ar kovojate su cukraus kiekio kraujyje pusiausvyra, tuomet žinote, kad kalbėdami apie bet kokio ir bet kokio tipo cukrų, turite būti atsargūs dėl suvartojamo cukraus kiekio. palaikyti sveiką kasą ir optimalų insulino kiekį.

Natūralu, kad kasa išskiria insuliną, kai vartojate angliavandenių šaltinius, pavyzdžiui, vaisius. Jei valgote tik arba daugiausia valgote vaisių dietą, yra visiškai prasminga, kaip tai gali pervargti kasą. Jei esate diabetikas ar net prediabetikas, vaisių dieta gali būti tiesiog pavojinga jūsų sveikatai.

6. Padidėjusi ertmių tikimybė

Dėl natūraliai didelio cukraus kiekio vaisiuose vaisių mityba siejama su didesne dantų ėduonies ir ertmių tikimybe. Ne tik vaisiai paprastai būna apkrauti cukrumi, bet ir daugybė vaisių yra gana rūgštūs, o tai gali sukelti dantų emalio eroziją. Cukraus ir rūgščių kiekis vaisiuose gali būti mirtinas derinys, kai kalbama apie vaisių dantų sveikatą.

Vaisių mitybos problemos - daktaras Axas

Geresnės parinktys

Yra tiek daug dietų, kurios yra daug išsamesnės ir sveikesnės nei vaisių dietos. Dalyvavimo ekstremaliose dietose priežastys dažniausiai yra …

Parašykite komentarą