MCT aliejus: ar tai geriausias riebalų deginimo būdas?

Geriausiai parduodamoje knygoje „Liekni kūnai“ Cliff Sheats rekomenduoja ją vartoti norint sulieknėti. Papildų gamintojai juo prekiauja, giriasi, kad tai vienas efektyviausių riebalų degintojų rinkoje. Sportininkai prisiekia, kad tai suteikia jiems daugiau energijos. Taigi, kas yra šis stebuklingasis eliksyras, apie kurį teigia daugelis, gali pagerinti jūsų medžiagų apykaitą ir paversti kūną vidutine, liesa, riebalų deginimo mašina? Tai MCT aliejus.

Kas yra MCT?

MCT paprasčiausiai reiškia vidutinės grandinės trigliceridus, priešingai nei ilgos grandinės trigliceridai (LCT), kurių yra daugumoje maisto produktų. MCT sudaro daugiausia kaprilo ir kaprio riebalų rūgštys ir kambario temperatūroje yra šviesiai geltonas bekvapis, permatomas skystis. MCT aliejus natūraliai randamas kokosų aliejuje ir kituose maisto produktuose. Jis buvo naudojamas kalorijoms pridėti prie mišinių kūdikiams. Neseniai sportininkai, kultūristai ir dietos guru šoko ant MCT laivo, aprėpdami jo riebalų deginimo ir energijos palaikymo galias. Taigi kodėl tiek daug teigia, kad šis aliejus yra kuras, reikalingas norint sudeginti nepageidaujamus kūno riebalus?

Moterų instituto daktarės Laurie Cullen teigimu, kai MCT absorbuojami į kraują, jie apeina virškinimo procesą, kurį vykdo ilgesnės grandinės riebalai. MCT suteikia kūnui greitą energiją, todėl yra mažiau tikėtina, kad jie bus kaupiami riebalų ląstelėse. Be to, dr. Cullenas sako, kad kai maiste yra vidutinės grandinės trigliceridų, žymiai padidėja sudegintų kalorijų skaičius (termogeninis poveikis). Kai sunaudojama daugiau kalorijų, mažiau kaupiama kaip riebalai, o tai padeda sumažinti kūno riebalų kiekį.

Daugelis ketogeninės dietos ir MCT aliejaus atstovų teigia, kad MCT energiją palaikančios jėgos gali būti paaiškintos taip: kai organizme metabolizuojamas MCT aliejus, jis elgiasi labiau kaip angliavandeniai, o ne riebalai. Atminkite, kad pirmenybė organizmui teikiama kurui yra angliavandeniai. Skirtingai nuo kitų riebalų, MCT aliejus nepatenka į limfinę sistemą. Vietoj to, jis transportuojamas tiesiai į kepenis, kur jis yra metabolizuojamas, todėl išskiria energiją kaip angliavandenius ir sukuria daug ketonų (kuriuos galima naudoti kurui).

„Cliff Sheats“, geriausiai parduodamų dietų knygos „Lean Bodies“ autorius, paaiškina MCT aliejaus kalorijų deginimo savybių paslaptį, paaiškindamas, kaip organizme metabolizuojami riebalai. Pasak „Sheats“, įprastų maistinių riebalų, randamų maisto produktuose (LKR), ilgis yra apie 16–22 anglies atomus. Tai yra tos pačios rūšies riebalai, saugomi jūsų kūne. MCT yra tik 6-12 anglies atomų ilgio. Šis molekulinės struktūros skirtumas yra priežastis, kodėl MCT aliejus organizme elgiasi kitaip nei įprasti riebalai.

„Sheats“ jį skaido dar labiau paaiškindamas, nes mūsų kūnas yra 70% vandens (riebalai vandenyje mažai tirpsta), jūsų kūnas turi išgyventi sudėtingą virškinimo procesą, kad absorbuotų ir metabolizuotų riebalus. Tulžies pūslė gamina tulžį, kad padėtų ištirpinti LKT ir susidaro mažai riebalų lašelių, vadinamų micelėmis. Ląstelės žarnyne sudaro baltymų nešėjų molekules, kurios padeda pernešti trigliceridus. Šie riebalų-baltymų kompleksai vadinami chilomikronais ir iš žarnyno išsiskiria į limfinę sistemą. Chilomikronai galiausiai pasiekia kraujotaką per krūtinės lataką. Patekę į kraują, riebalai cirkuliuoja visame kūne. Dėl insulino riebalų ląstelės (adipocitai) absorbuoja riebalų molekules ir kaupia jas kaip kūno riebalus.

MCT molekulinė struktūra yra mažesnė ir labiau tirpsta vandenyje. Todėl jūsų kūnas yra lengviau įsisavinamas ir nereikalauja šio sudėtingo virškinimo proceso. Kai įprasti riebalai yra linkę laikyti kaip kūno riebalus, MCT vartai iš venų tiesiogiai transportuojami iš plonosios žarnos į kepenis. Kepenyse kai kurie MCT virsta ketoniniais kūnais, kuriuos raumenys gali naudoti energijai. Kai kurie MCT naudojami termogenezei, o dalis paverčiama ATP, ląstelės energijos valiuta. Todėl MCT yra apdorojamas kepenyse, todėl mažai lieka laikyti riebalus.

Taigi kodėl MCT?

Tačiau ne visi yra visiškai įsitikinę riebalų deginimo MCT aliejaus galiomis. Daktaras Michaelas Darnley teigia, kad MCT aliejaus riebalų deginimo savybės pasirodė esančios veiksmingos tik gyvūnams. Darnley teigia, kad pakeitus LCT gyvūnams MCT aliejų, jie priauga mažiau svorio, kaupia mažiau riebalų ir padidina medžiagų apykaitos greitį, tačiau buvo mažiau tyrimų, kaip tai veikia žmonėms. Anot Darnely, riebalų suvartojimas, kurį gyvūnai sunaudoja, kad sukurtų našumo efektą, yra daug didesnis nei vidutinis žmogaus riebalų suvartojimas.

Mūsų kūne yra 70% vandens, o riebalai vandenyje mažai tirpsta. Jūsų kūnas turi išgyventi sudėtingą virškinimo procesą, kad absorbuotų ir metabolizuotų riebalus.

MCT aliejaus vartojimas taip pat gali kelti pavojų sveikatai, kurį išreiškė daugelis sveikatos priežiūros pareigūnų. UT pietvakarių tyrinėtojai nustatė, kad MCT aliejus padidina cholesterolio kiekį, pavyzdžiui, palmių aliejus, kuris yra dar vienas žinomas riebalų kiekį didinantis cholesterolio kiekis. Be to, dauguma gydytojų nerekomenduoja vartoti MCT aliejaus, jei sergate cukriniu diabetu, virškinimo trakto problemomis ar padidėjęs cholesterolio kiekis.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad bet kokio maisto kalorijų perteklius gali būti laikomas riebalais, tačiau kai kurie maisto produktai paverčiami ir kaupiami lengviau nei kiti. Kita vertus, įprastų maistinių riebalų (LKT) cheminė struktūra yra tokia pati kaip ir kūno riebalų, todėl įprastų riebalų kalorijų perteklius yra labai linkęs kaupti. Kadangi MCT aliejų apdoroja kepenys, jis nedelsiant sudeginamas, kad būtų gaminama energija. Dėl šios priežasties manoma, kad MCT labai mažai linkę prisidėti prie kūno riebalų atsargų. Taigi tai yra geras būdas į maistą įtraukti riebalus, kurie gali būti naudojami aktyvumui ar augimui palaikyti neprisidedant prie kaupiamų kūno riebalų.

Jei jus domina rekomenduoti ar pridėti MCT aliejaus į savo riebalų kovos arsenalą, jį galite įsigyti čia, „Bodybuilding.com“, gelio dangtelių, miltelių ar aliejaus pavidalu.

Parašykite komentarą