Ar Keto dieta saugi?

Madingos dietos dažnai būna su dideliais pažadais numesti svorio ir pagerinti sveikatą, tačiau kuo rizikuojate? Čikagos medicinos universiteto Ingalls Memorial dietologai teigia, kad ketogeninė arba keto dieta, išpopuliarėjusi per pastaruosius kelerius metus, yra labai griežta ir jos sunku laikytis.

Kas yra keto dieta?

Ingallso klinikinės dietologės Rachel Kleinman, RDN, LDN, teigimu, keto dieta visų pirma taikoma epilepsija sergančių vaikų priepuoliams valdyti. Tyrimų apie šios dietos veiksmingumą gydant nutukimą ar diabetą yra nedaug.

Kas yra ketozė?

Ketozė yra medžiagų apykaitos prisitaikymas, leidžiantis organizmui išgyventi bado laikotarpiu. Jūsų organizmas vietoj cukraus ar gliukozės, gaunamų iš angliavandenių, skaido ketoninius kūnus – kuro rūšį, kurią kepenys gamina iš riebalų.

Kad pasiektumėte ketozę, dietos metu 75 proc. kalorijų turite gauti iš riebalų, o įprastai – 20-35 proc. Taip pat reikia, kad 5 proc. kalorijų sudarytų angliavandeniai, apie 20-50 g per dieną, ir 15 proc. kalorijų – baltymai. Kleinmanas sakė, kad ketozė prasideda maždaug po 72 valandų. „Tai iš tikrųjų yra dieta „viskas arba nieko“, – sakė Kleinmanas.

Keto dietos besilaikantys žmonės turėtų valgyti tokius maisto produktus kaip riebi žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, mėsa, sviestas, aliejai, riešutai, sėklos ir mažai angliavandenių turinčios daržovės. „Riebalų bombos“, tokios kaip nesaldintas šokoladas ar kokosų aliejus, gali padėti žmonėms pasiekti kasdienį riebalų suvartojimo tikslą. Keto reikalavimus atitinkantys maisto produktai, tokie kaip raudona mėsa ir riešutai, gali būti brangūs, sakė Kleinmanas. Keto prekės ženklo produktai, tokie kaip keto kava ir kiti papildomi produktai, taip pat yra ir brangūs, ir nereikalingi.

Ar keto dieta yra sveika?
Sveikatingumo dietologė Mary Condon, RN, LDN, sakė, kad keto dieta gali padėti numesti svorio ir sumažinti cukraus kiekį kraujyje, tačiau tai greitas sprendimas. „Dažniausiai ji nėra ilgalaikė. Dažnai svoris gali grįžti, ir jūs priaugsite daugiau nei numetėte“, – sakė Condon.

Condon sakė, kad prieš pradėdami bet kokią naują dietą visada turėtumėte pasitarti su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju.

Kokie yra keto dietos pavojai?

„Jei vartojate vaistus nuo diabeto, kurie sukelia mažą cukraus kiekį kraujyje, tuos vaistus gali tekti pakoreguoti per kelias dienas“, – sakė Condon. „Yra širdžiai sveikų riebalų šaltinių, tačiau jei žmogus nėra informuotas apie širdžiai sveikus riebalų šaltinius, jis gali vartoti per daug sočiųjų riebalų, kurie gali padidinti širdies ligų riziką“, – sakė Condon.

Ar keto dieta yra saugi?

Keto dieta gali sukelti žemą kraujospūdį, inkstų akmenligę, vidurių užkietėjimą, maistinių medžiagų trūkumą ir padidėjusią širdies ligų riziką. Griežtos dietos, tokios kaip keto, taip pat gali sukelti socialinę izoliaciją ar valgymo sutrikimus. Keto dieta nesaugi tiems, kurie serga bet kokiomis ligomis, susijusiomis su kasa, kepenimis, skydliauke ar tulžies pūsle.

Kleinmanas sakė, kad naujokas, pradėjęs laikytis keto dietos, taip pat gali patirti vadinamąjį „keto gripą“, kurio simptomai, tokie kaip skrandžio sutrikimai, galvos svaigimas, energijos sumažėjimas ir nuotaikų kaita, atsiranda dėl organizmo prisitaikymo prie ketozės.

Ar keto dieta jums kenkia?

Tiek Kondonas, tiek Kleinmanas teigė, kad jie nerekomenduotų keto dietos savo pacientams, nes ji galiausiai nėra realistiška ar tvari. Ši dieta riboja šviežius vaisius ir daržoves, neskaldytus grūdus ir neriebius pieno produktus, kurie gali padėti ilgainiui numesti svorio ir pagerinti bendrą sveikatą.

„Nėra vienos dietos, kuri tiktų visiems, – sakė Kleinmanas. „Atlikite tyrimus, pasikonsultuokite su dietologu, pasitarkite su gydytoju ir įsitikinkite, kad elgiatės saugiai.“

 

 

Parašykite komentarą