Juodoji druska: naudojimas, nauda ir palyginimas su įprasta druska

Juodoji druska - daktaras Kirvis

Juodoji druska yra populiarus ingredientas, vertinamas dėl galimo naudos sveikatai, taip pat dėl ​​unikalaus skonio ir aromato. Indijos kulinarijoje jis ne tik plačiai naudojamas kariuose, čatniuose ir padažose, bet ir dažnai pristatomas veganiškuose patiekaluose, įskaitant kiaušinius neturinčias frittatas, traškučius ir sumuštinius.

Tačiau yra daug klaidingų nuomonių apie tai, koks sveikas šis ingredientas gali būti, taip pat apie tai, kaip jis lyginamas su įprasta valgomąja druska. Nors jis gali būti mažiau perdirbtas ir turtingesnis tam tikrų mikroelementų nei kitų rūšių druska, jame vis tiek yra daug natrio ir juo reikėtų mėgautis saikingai kaip subalansuotos mitybos daliai.

Pasiruošę sužinoti daugiau? Šiame straipsnyje bus įvertinti kai kurie juodosios druskos pranašumai, šalutinis poveikis ir galimas panaudojimas.

Kas yra juoda druska?

Juodoji Himalajų druska, dar vadinama kala namak, yra įprastas pagardas, naudojamas gaminant maistą Pietų Azijoje. Paprastai kasama nuo Himalajų kalnų papėdės tokiose šalyse kaip Pakistanas, Nepalas, Indija ir Bangladešas. Nors kai kurios veislės yra tamsios spalvos, kitos gali būti nuo rusvai rausvos iki violetinės.

Juodosios druskos formulę sudaro tokie cheminiai junginiai kaip natrio chloridas, natrio sulfatas, geležies sulfatas, magnezija, geležies oksidas ir greigitas. Dėl didelio sieros kiekio jis turi aštrų kvapą ir pikantišką skonį, kuris puikiai tinka čatniams, salotoms ir pikantiškiems užkandžiams.

Teigiama, kad tradicinėse medicinos formose, tokiose kaip ajurveda, ši druska kūną vėsina. Jis taip pat buvo naudojamas kaip natūrali priemonė gydant įvairius negalavimus, įskaitant rėmenį, dujų ir raumenų mėšlungį.

Tipai / veislės

Yra keletas skirtingų juodosios druskos rūšių, kurių kiekviena skiriasi pagal skonį, išvaizdą ir galimą panaudojimą. Štai keletas populiariausių veislių:

  • Himalajų juodoji druska: Kaip labiausiai paplitusi juodosios jūros druskos rūšis, Himalajų druska yra žinoma dėl savo pikantiško skonio ir aštraus aromato. Jis plačiai naudojamas Pietų Azijos virtuvėse ir taip pat gali būti naudojamas mėgdžioti kiaušinių skonį veganiškuose patiekaluose. Teigiama, kad Himalajų druska pasižymi galingomis gydomosiomis savybėmis, kartu su svarbių mineralų asortimentu.
  • Juodoji lavos druska: Ši druskos rūšis, dar vadinama Havajų juodąja druska, Havajuose buvo tradiciškai išgaunama iš juodosios lavos. Tačiau šiandien jis paprastai gaminamas maišant jūros druską su aktyvuota anglimi. Skirtingai nuo Himalajų druskos, šios rūšies druska turi ryškų juodą atspalvį ir gali būti apibarstyta ant gatavų patiekalų, kad būtų žemiškas, dūminis skonis.
  • Juodoji ritualinė druska: Nors yra keletas skirtingų būdų, kaip pasigaminti juodąją druską, šio tipo ritualinę druską paprastai sudaro anglis, pelenai ir druska, įskaitant įvairias rūšis, pavyzdžiui, pilkąją šventąją, košerinę ar jūros druską. Nors ji nėra skirta vartoti, kai kurie naudoja šią juodąją druską Vikano ritualams, nes manoma, kad ji gali išvaryti neigiamą dvasią. Nors tikėtina, kad nepavojinga, juodosios druskos panaudojimas apsaugai nuo blogio ar negatyvumo nebuvo tirtas ir nepatvirtintas tyrimais.

Juodoji druska ir stalo druska

Vienas pagrindinių valgomosios druskos ir juodosios druskos skirtumų yra jų gaminimo ir gamybos būdas. Tradiciškai juoda druska buvo išgaunama iš Himalajų kalnus supančių regionų, gaminant rožinę Himalajų druską. Tada jis buvo derinamas su kitais prieskoniais, žolelėmis ir prieskoniais ir kaitinamas iki labai aukštos temperatūros.

Šiandien daugelis gamintojų dažnai sukuria sintetinę druską, sumaišydami tokius junginius kaip natrio chloridas, natrio sulfatas ir geležies sulfatas su anglimi, suteikdami jai tamsesnį atspalvį. Be unikalios spalvos, kitas pagrindinis skirtumas tarp juodosios ir rožinės druskos yra pikantiškas ir aštrus skonis ir aromatas.

Kita vertus, valgomoji druska paprastai išgaunama iš didelių akmens druskos nuosėdų, o po to perdirbama ir rafinuojama, iš jos pašalinant druską daugumos mineralinių mineralų. Nors valgomoji druska daugelyje receptų gali būti naudojama kaip juodosios druskos pakaitalas, ji turi mažiau sudėtingą skonio profilį ir gali šiek tiek pakeisti kai kurių patiekalų skonį.

Mitybos požiūriu juodosios druskos natrio kiekis yra šiek tiek mažesnis, palyginti su valgomąja druska. Valgomoji druska taip pat paprastai yra joduota, tai reiškia, kad joje yra pridėta jodo, kad būtų apsaugota nuo trūkumo.

Kitas didelis skirtumas tarp šių dviejų druskos rūšių yra juodosios druskos kaina. Iš tikrųjų, priklausomai nuo konkretaus mažmenininko, kiekviena uncija paprastai kainuoja apie dolerį ar daugiau. Priešingai, daugelyje maisto prekių parduotuvių dažnai galite nusipirkti 1–2 svarus valgomosios druskos už mažiau nei dolerį.

Nauda sveikatai

Palyginti su kitomis druskos rūšimis, juoda druska yra daug mažiau apdorojama ir rečiau turi kenksmingų priedų ar konservantų. Pavyzdžiui, įprastoje valgomojoje druskoje dažnai yra sukepimo slopinančių medžiagų, tokių kaip kalio ferrocianidas, kartu su kitais abejotinais ingredientais, tokiais kaip aliuminio silikatas ir kalio jodatas.

Norintiems sumažinti natrio vartojimą, juoda druska taip pat gali būti gera alternatyva įprastai druskai. Įrodyta, kad sumažinus natrio kiekį kraujyje gali sumažėti kraujospūdis, ypač tiems, kurių kraujospūdis yra aukštas. Maža to, didelių druskos kiekių vartojimas taip pat siejamas su didesne skrandžio vėžio rizika ir padidėjusiu kaulų nykimu.

Kai kurie taip pat teigia, kad juodojoje druskoje gali būti daugiau svarbių mineralų, tokių kaip geležis. Tačiau yra nedaug įrodymų, leidžiančių nustatyti, ar jose iš tikrųjų yra didesnis šių pagrindinių mineralų kiekis.

Be to, neaišku, kiek iš tikrųjų mineralų kiekis gali būti naudingas, nes tyrimai rodo, kad druskoje esančių mineralų organizmas nepakankamai pasisavina ir vienu metu suvartoja tik labai mažus kiekius.

Tradicinėje medicinoje juoda druska taip pat buvo naudojama virškinimui gerinti, odos ir plaukų sveikatai gerinti, svorio mažinimui ir rūgšties refliukso mažinimui. Tačiau reikia tolesnių tyrimų, kad būtų galima įvertinti, ar tai gali būti naudinga šioms sąlygoms.

Kaip naudoti

Juodoji druska yra plačiai prieinama daugelyje maisto prekių parduotuvių ir sveiko maisto parduotuvių, jos paprastai galima rasti prieskonių koridoriuje kartu su kitomis žolelėmis ir prieskoniais.

Jis dažniausiai naudojamas indiškuose patiekaluose, įskaitant čatnius, salotas, sriubas, karius ir raitus. Taip pat galite jį pakeisti kitais prieskoniais, kad papildytumėte sprogusius kukurūzus, lapinių kopūstų traškučius ar prieskoniais pagardintą limonadą.

Himalajų juodoji druska taip pat puikiai papildo veganiškus patiekalus, nes sugeba imituoti kiaušinių skonį ir aromatą. Pabandykite pabarstyti ant kiaušinių be kiaušinių, avinžirnių traškučių, veganiškų „kiaušinių“ salotų sumuštinių ar fritatų, kad jūsų mėgstami receptai būtų skanūs.

Rizika ir šalutinis poveikis

Nors juodojoje druskoje natrio druskos gali būti mažiau ir ji yra mažiau perdirbta nei įprastoje valgomojoje druskoje, yra nedaug tyrimų, kurie patvirtintų daugelį kitų tariamų pranašumų. Be to, visų rūšių druska reikėtų mėgautis tik saikingai, kaip subalansuotos mitybos dalį. Tiesą sakant, naujausiose amerikiečių mitybos rekomendacijose rekomenduojama riboti natrio vartojimą iki mažiau nei 2300 miligramų per dieną, o tai reiškia maždaug vieną arbatinį šaukštelį druskos.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad įprasta valgomoji druska paprastai yra joduota, tai reiškia, kad joje yra pridėto jodo, kuris padės išvengti trūkumo. Šis pagrindinis mineralas vaidina pagrindinį vaidmenį skydliaukės veikloje, vaisiaus vystymesi ir smegenų sveikatoje. Kadangi daugumoje juodosios druskos nėra pridėto jodo, turėtumėte būti tikri, kad vartojate įvairius maisto produktus, kuriuose gausu jodo, kad patenkintumėte šio pagrindinio mikroelemento poreikius.

Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad juodosios druskos fluoro kiekis gali prisidėti prie dantų fluorozės – būklės, kuriai būdingi emalio pokyčiai, kuriuos sukelia per didelis fluoro vartojimas. Dėl šios priežasties vaikai, ypač skatindami normalų emalio susidarymą, turėtų saikingai vartoti juodąją druską.

Paskutinės mintys

  • Kas yra juodoji druska? Juodoji druska, dar vadinama kala namak, yra pagardas, dažnai naudojamas gaminant Pietų Aziją.
  • Yra keletas skirtingų veislių, tačiau dažniausiai yra juodoji Himalajų druska. Kitos rūšys apima juodąją lavos druską ir juodąją ritualinę druską.
  • Be to, kad juodoji Himalajų druska yra mažiau apdorota ir rafinuota nei valgomoji druska, ji taip pat pasižymi sudėtingu skoniu ir yra šiek tiek mažesnė natrio.
  • Jame taip pat gali būti mažiau priedų ir konservantų, taip pat daugiau mineralinių medžiagų, tokių kaip geležis.
  • Tačiau, kaip ir visų rūšių druskos atveju, svarbu saikingai vartoti maistą, nes joje vis dar yra daug natrio. Taip pat turėtumėte būti tikri, kad valgote įvairius jodo turinčius maisto produktus, įskaitant vaisius, daržoves, žuvį ar pieno produktus.
  • Dėl unikalaus skonio ir aromato yra daugybė juodosios druskos panaudojimo galimybių. Tai puikus priedas prie keptų bulvių, karių, čatnių ir sriubų, taip pat veganiškų patiekalų, tokių kaip kiaušiniai be kiaušinių, avinžirnių maišytuvai ir kt.

Parašykite komentarą